Olieselskab anlægger nyt truckanlæg ved Vejle Syd
Onsdag 21. september 2022 kl: 11:59
Af: RedaktionenStigende efterspørgsel og trafik i Trekantområdet gør, at olieselskabet YX er gået i gang med at anlægge et nyt truckanlæg til lastbiler ved Vejle Syd. Første spadestik blev taget tirsdag 6. september, og anlægget forventes at stå klar i løbet af november
Med det nye anlæg vil YX give vognmænd og chauffører endnu mulighed for endnu et sted at tanke, når de kører på Motorvej E45 i Trekantområdet, der er et knudepunkt for transport i Jylland.
- I uge 38 bliver den 100 kubikmeter store tank gravet ned i et kæmpe hul på pladsen. Det er et stort projekt og altid imponerende at være vidne til, siger Emil Wedderkind, der er driftschef i YX og ser frem til at få den 16 ton tunge brændstoftank i jorden.
Det nye YX-truckanlæg vil udelukkende være forbeholdt til lastbiler og ikke være tilgængeligt for private bilister. I alt har YX over 80 dedikerede truckanlæg fordelt landet over.
Nemt og sikkert
- Vi vil gøre det så sikkert og smertefrit at tanke for chaufføren som muligt. I den enkelte bane vil der være både diesel og Adblue i begge sider. Det gør, at lastbilen ikke skal bakke ud, når den først holder der. Der kommer til at være plads til et 25 meter modulvogntog på truckanlægget, siger Emil Wedderkind.
Om olieselskabet YX
- Vi vil gøre det så sikkert og smertefrit at tanke for chaufføren som muligt. I den enkelte bane vil der være både diesel og Adblue i begge sider. Det gør, at lastbilen ikke skal bakke ud, når den først holder der. Der kommer til at være plads til et 25 meter modulvogntog på truckanlægget, siger Emil Wedderkind.
Om olieselskabet YX
- Olieselskabet YX har specialiseret sig i olie til dansk erhverv, transport og landbrug med olieleverancer til hjemmetanke, samt et omfattende trucknetværk med over 80 lokationer
- YX er en del af den norske Reitan-gruppe, som også ejer Uno-X, Rema 1000 og 7-Eleven
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




