Træpiller er efterspurgte - også blandt tyve
Onsdag 21. september 2022 kl: 11:54
Af: RedaktionenLidt efter klokken 13 tirsdag anmeldte en borger, at han havde fået stjålet en palle træpiller, han lige havde fået leveret. Det oplyser Midt- og Vestsjællands Politi. Pallen med træpiller var sat af i hans garage, men var blevet fjernet i tidsrummet mellem mandag aften til tirsdag middag
Midt- og Vestsjællands Politi oplyser, at det er anden gang inden for en uge, at der bliver stjålet træpiller i politikredsen. I fredags blev der stjålet tre-fire tons træpiller fra en tank på en ejendom i Strøby.
Politiet vil gerne i kontakt med vidner, som har bemærket et større køretøj, som kan have kørt træpiller væk fra ejendommen på Kalundborgvej nær Ærtebjerg mandag aften/natten til tirsdag. Politiet kan kontaktes på telefon 114.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Affalds- og energiselskab på Sjælland får ny genbrugschef
- Luftfragten via sydjysk lufthavn kørte og fløj frem i juli
- Islandsk rederi-koncern har taget nyt kølehus i Aarhus i brug
- Vognmand har trukket maskintrailer med dobbelt udtræk til Fredericia
- Asfaltarbejde spærrer flere til- og frakørsler på Motorvej E45 ved Aarhus
- Det tredie af 89 elementer er sejlet på plads
- Lagerudlejning i Horsens er årets største
- Finsk rederi med ruter til Danmark transporterede mere gods
- Nye asfalttyper kan begrænse CO2-belastningen
- Højesteret har taget stilling til bødeudmåling for overtrædelse af godskørselsloven med videre
- Asfalt-trailer har automatisk rullepresenning
- Varebiler levede op til nye regler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




