Træpiller er efterspurgte - også blandt tyve
Onsdag 21. september 2022 kl: 11:54
Af: RedaktionenLidt efter klokken 13 tirsdag anmeldte en borger, at han havde fået stjålet en palle træpiller, han lige havde fået leveret. Det oplyser Midt- og Vestsjællands Politi. Pallen med træpiller var sat af i hans garage, men var blevet fjernet i tidsrummet mellem mandag aften til tirsdag middag
Midt- og Vestsjællands Politi oplyser, at det er anden gang inden for en uge, at der bliver stjålet træpiller i politikredsen. I fredags blev der stjålet tre-fire tons træpiller fra en tank på en ejendom i Strøby.
Politiet vil gerne i kontakt med vidner, som har bemærket et større køretøj, som kan have kørt træpiller væk fra ejendommen på Kalundborgvej nær Ærtebjerg mandag aften/natten til tirsdag. Politiet kan kontaktes på telefon 114.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Batteri-elektriske udgjorde knap to trediedele
- Dansk koncern har solgt sine affaldsaktiviteter i Tjekkiet og Slovakiet
- Shipping-virksomhed tog tre to-akslede med fra Hedensted
- Lastbilchauffør fik betonelementer op på siden
- De batteri-elektriske kører frem
- 22 procent af de tunge var elektriske
- Svensk rederikoncern køber ro/ro-skib fra 1999
- Det vil påvirke vognmændenes likviditet
- Vognmand fandt en fire-akslet løsning i Hedensted
- Lastbilchauffør var påvirket af alkohol
- September bød på færre nye lastbiler
- Antallet af nyregistreringer er faldet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




