Svensk udstiller batteri-elektriske køretøjer på transportmesse
Tirsdag 20. september 2022 kl: 11:28
Af: Redaktionen
I denne uge er det fire år siden, at der sidst var transportmesse i Hannover. Den planlagte messe i 2020 blev aflyst som en del af indsatsen mod spredning af coronavisrus, så mange udstillere - eksempelvis svenske Scania - har set frem til at vise, hvad de har på programmet, især når det gælder mere bæredygtige løsninger som batteri-elektrisk drift, men også optimering af eksisterende dieselteknologi, som med biodiesel i tanken være tæt på klimaneutral
Scania har i alt 14 køretøjer med indendørs på IAA Transportation 2022. Når det gælder batterielektriske køretøjer har Scania taget tre lastbiler og en bus med til Hannover. De tre batteri-elektriske lastbiler er en lastbil til regional transport og to til transport i byerne.
I afdelingen for lastbiler med forbrændingsmotorer har Scania otte køretøjer med - hvoraf to er med V8-motorer, tre med Scania's Super-drivline og en er med Scania's nyeste gasmotorer.
Udendørs udstiller Scania fem lastbiler - blandt andet en batteri-elektrisk lastbil med tip i XT-serien. Den har selskab med en diesel-udgave med en V8-motor og en V8-trækker ti tunge transporter.
På Scania's udendørsstand er der også noget for busfolket i form af en Scania Irizar langtursbus.
Derudover har Scania tre køretøjer med, som det er muligt at prøvekøre på messens særlige område for testkørsler - det er en Scania Super, en batteri-elektrisk Scania opbygget med kroghejs og en Scania plug-in hybrid.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ejertidsomkostninger kan skæres ned med en trediedel
- Norsk pakkedistributør vinder markedsandele i Danmark
- Containeromsætningen i Aarhus er steget med 85,2 procent over 10 år
- Vognmand hentede komplet vogntog i Hedensted
- I 2010 arbejdede 7 procent - i 2025 var det 9 procent
- Sololastbiler og sættevognstog må holde vægten - norske vognmænd protesterer
- Norske myndigheder har hævet totalvægten for udvalgte vogntog
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- En række køretøjer med særlige godkendelser kan nøjes med det periodiske syn
- Aalborgvirksomhed har fået ny tre-akslet trækker med 780 heste
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Italienske magasiner giver bæredygtighedspris til italiensk lastbil
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





