Et stykke af af havnen i Fredericia bliver midlertidigt militært område
Tirsdag 6. september 2022 kl: 13:15
Af: RedaktionenPå grund af håndtering af et maritimt fartøj på havnen i Fredericia, at der er behov for et midlertidigt militært område, hvor der er adgang forbudt for uvedkommende
Politidirektøren i Sydøstjyllands Politi har sagt ja til, at der bliver oprettet et midlertidigt militært område i perioderne:
- 7. september klokken 10.00 til 9. september klokken 18.00
- 14. september klokken 8.00 og indtil håndteringen af skibet er afsluttet - forventeligt omkring klokken 16.00 samme dag
Det midlertidige militære område vil omfatte en del af Vestkajen i Fredericia Havn og vil blive tydeligt markeret med skilte. Der vil være kontrol med området i perioden.
Håndtering af fartøjet hænger sammen med rotation af mandskab, der deltager i NATO’s fremskudte tilstedeværelse i Estland.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Maj kom ud med to færre nyregistreringer end sidste år
- Maj i år lå én under maj sidste år
- Batteri-elektriske lastbiler over 16 tons er gået fra 60 til 152
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 9,8 procent
- Fire fire-akslede tiptrailere er bygget til asfalttransport
- Udstationeringssatser bliver opdateret pr. onsdag 1. juli
- Svensk-dansk postkoncern bygger ny terminal i Nordsverige
- Ny dieselmotor øger brændstofeffektivitet med op til fire procent
- Tre-akslet kærre er leveret med bagtip
- Netløsning kan løfte elektrificering et skridt frem
- Lastbilproducent vil investere 70 millioner euro i fransk fabrik
- Når man ikke kan køre under...
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





