Fynsk Vognmand har givet chauffør et nyt vogntog mellem hænderne
Fredag 12. august 2022 kl: 12:33
Af: Redaktionen
Ølsted & Allested Vognmandsforretning Bent Sørensen ApS, har fornyligt fået leveret et nyt vogntog med en tre-akslet Volvo FH500 forvogn opbygget med suge/blæseanlæg til eksempelvis transport af korn og foderstoffer
Den nye tre-akslede Volvo FH500-forvogn har en turbo compound motor på 500 hk, der har et maksimalt drejningsmoment på 2.800 Nm, VEB-motorbremse, fuld luftaffjedring, LED forlygter, blindvinkel/cykellist-kamera, Volvo Connect, Volvo Dynamisk Styring, kamera på forvogn og påhængsvogn, ACC med adaptiv fartpilot, WRC Work Remote fjernbetjening, parkeringskøler ( I-ParkCool), luftaffjedring på førerhuset, fjernlygter. På det nederste foto ses chauffør Morten med det gamle og det nye vogntog.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportfond åbner ny uddelingsrunde for projekter i transportbranchen
- Lastbil kilede sig fast under jernbanebro
- Transportorganisation venter på svar i 5.000 indsigelsessager
- Fem eleltriske og en diesel er på de franske program i Hannover
- Fagforbund er tilfreds med ny ordning om udenlandsk arbejdskraft
- Entreprenør i Gundsø har hentet en ny city asfalt tiptrailer i Hedensted
- Industri-koncerner går sammen om at opskalere brint til vejtransport
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige
- Hollandsk lastbilproducent og svensk teknologi-virksomhed vil sammen sætte fart på selvkørende godstransport
- Vognmandsorganisation forventer en afgørelse i løbet af september
- Kommuner skal gøre det lettere at komme på arbejde
- Årets transportlærling hedder Mathilde til fornavn og er chauffør i Struer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




