Fynsk Vognmand har givet chauffør et nyt vogntog mellem hænderne
Fredag 12. august 2022 kl: 12:33
Af: Redaktionen
Ølsted & Allested Vognmandsforretning Bent Sørensen ApS, har fornyligt fået leveret et nyt vogntog med en tre-akslet Volvo FH500 forvogn opbygget med suge/blæseanlæg til eksempelvis transport af korn og foderstoffer
Den nye tre-akslede Volvo FH500-forvogn har en turbo compound motor på 500 hk, der har et maksimalt drejningsmoment på 2.800 Nm, VEB-motorbremse, fuld luftaffjedring, LED forlygter, blindvinkel/cykellist-kamera, Volvo Connect, Volvo Dynamisk Styring, kamera på forvogn og påhængsvogn, ACC med adaptiv fartpilot, WRC Work Remote fjernbetjening, parkeringskøler ( I-ParkCool), luftaffjedring på førerhuset, fjernlygter. På det nederste foto ses chauffør Morten med det gamle og det nye vogntog.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre-akslet tip-kærre skal køre hos entreprenør i Salling
- Forholdet til transportministeren var ikke det bedste til det sidste
- Vognmændenens dagligdag er fyldt med kontrol og bureaukrati
- Arbejdsgiverorganisation for vognmænd oplevede og konstruktivt samarbejde med fagforbund
- Vognmandsorganisation fortsætter med samme bestyrelse
- Lastbilkontrol var rettet mod blomsterbiler - og afslørede flere tilfælde af snyd
- Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Ny takografteknologi skaber overblik
- Politiet konstaterede 39 køre- og hviletidsovertrædelser på Bornholm
- Elektrisk lastbil til dansk affaldsselskab blev vist frem i München
- Tip-trailer med automatisk rullepresenning kan rumme 61,5 kubikmeter i kassen
- Transportkoncern får godkendt sine klimamål
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


