Fynsk Vognmand har givet chauffør et nyt vogntog mellem hænderne
Fredag 12. august 2022 kl: 12:33
Af: Redaktionen
Ølsted & Allested Vognmandsforretning Bent Sørensen ApS, har fornyligt fået leveret et nyt vogntog med en tre-akslet Volvo FH500 forvogn opbygget med suge/blæseanlæg til eksempelvis transport af korn og foderstoffer
Den nye tre-akslede Volvo FH500-forvogn har en turbo compound motor på 500 hk, der har et maksimalt drejningsmoment på 2.800 Nm, VEB-motorbremse, fuld luftaffjedring, LED forlygter, blindvinkel/cykellist-kamera, Volvo Connect, Volvo Dynamisk Styring, kamera på forvogn og påhængsvogn, ACC med adaptiv fartpilot, WRC Work Remote fjernbetjening, parkeringskøler ( I-ParkCool), luftaffjedring på førerhuset, fjernlygter. På det nederste foto ses chauffør Morten med det gamle og det nye vogntog.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Entreprenørbil fra Holland vinder pris i Irland
- Vognmand i Ejby har fået jyske biler til Fyn
- Bulgarsk chauffør på Bornholm kørte med nedslidt dæk
- Cyklist er død i højresvingsulykke
- Lastbilchauffør var påvirket og kørte i grøften med sit vogntog
- I Aarhus er antallet af døde i trafikulykker faldet fra ti til nul
- Litauisk transportkoncern åbner chaufførtræningscenter i Polen
- Europæiske vognmandsorganisationer opfordrer EU-politikere til at blive enige
- SF's Karina Lorentzen Dehnhardt er et stærkt valg
- Uddannelsesorganisation må uddanne synsmedarbejdere i alle køretøjskategorier
- Transport- og logistik-mand skifter Esbjerg-virksomhed ud med en i Greve
- Transportorganisation takker sygemeldt og afgående transportminister for samarbejdet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



