Fynsk Vognmand har givet chauffør et nyt vogntog mellem hænderne
Fredag 12. august 2022 kl: 12:33
Af: Redaktionen
Ølsted & Allested Vognmandsforretning Bent Sørensen ApS, har fornyligt fået leveret et nyt vogntog med en tre-akslet Volvo FH500 forvogn opbygget med suge/blæseanlæg til eksempelvis transport af korn og foderstoffer
Den nye tre-akslede Volvo FH500-forvogn har en turbo compound motor på 500 hk, der har et maksimalt drejningsmoment på 2.800 Nm, VEB-motorbremse, fuld luftaffjedring, LED forlygter, blindvinkel/cykellist-kamera, Volvo Connect, Volvo Dynamisk Styring, kamera på forvogn og påhængsvogn, ACC med adaptiv fartpilot, WRC Work Remote fjernbetjening, parkeringskøler ( I-ParkCool), luftaffjedring på førerhuset, fjernlygter. På det nederste foto ses chauffør Morten med det gamle og det nye vogntog.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tip-trailer til korn kan rumme 59 kubikmeter
- Årets andet kvartal havde en positiv indtjeningvækst
- Transportvirksomhed i Ballerup hentede ny to-akslet kærre i Hedensted
- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




