Bestanden af lette lastbiler svinder ind
Torsdag 11. august 2022 kl: 12:30
Af: RedaktionenEt opslag i statistikken over registrerede lastbiler i Danmark viser, at bestanden af lastbiler i den lettere ende mellem 3.501 og 16.000 kg svinder ind. Hvor der ved udgangen af i juli i år var registreret 9.415, var der ved udgangen af jui sidste år registreret 9.424
Yderligere opslag i Bilstatistik fra De Danske Bilimportører viser, at der ved udgangen af juli 2020 var registreret 9.611, mens på samme tidspunkt året før var registreret 1.002 og 10.342 ved udgangen af juli 2018.
Dermed er bestanden faldet med 927 fra juli 2018 til juli 2022. Det svarer ti en tilbagegang på 8,9 procent.
For 10 år siden - ved udgangen af juli 2012 - var bestanden af lette lastbiler mellem 3.501 og 16.000 kg på 11.786.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Elektrisk trækker kører flere betonleverancer ind i en mere bæredygtig fremtid
- Et eksempel på, hvad der er muligt
- Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
- Tip-trailer med fire-aksler har fundet vej til entreprenør i Vejen
- Forhandler af store og små køretøjer omsatte for mere og tjente lidt mere
- Jernbanebro var for lav
- Investeringer prægede det nordiske resultatet hos tysk transport- og logistikkoncern
- Langeskov-vognmand har fået lang fire-akslet trailer med gående gulv
- Energikoncern kom ud af 2025 med 740 millioner kroner i overskud efter skat
- Retfærdigheden indhentede "bortført" lastbil
- Nye tiltag skal lette lastbiltrafikken under vejarbejde ved Kolding
- Jobvækst samler sig i storbyer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


