Bestanden af lette lastbiler svinder ind
Torsdag 11. august 2022 kl: 12:30
Af: RedaktionenEt opslag i statistikken over registrerede lastbiler i Danmark viser, at bestanden af lastbiler i den lettere ende mellem 3.501 og 16.000 kg svinder ind. Hvor der ved udgangen af i juli i år var registreret 9.415, var der ved udgangen af jui sidste år registreret 9.424
Yderligere opslag i Bilstatistik fra De Danske Bilimportører viser, at der ved udgangen af juli 2020 var registreret 9.611, mens på samme tidspunkt året før var registreret 1.002 og 10.342 ved udgangen af juli 2018.
Dermed er bestanden faldet med 927 fra juli 2018 til juli 2022. Det svarer ti en tilbagegang på 8,9 procent.
For 10 år siden - ved udgangen af juli 2012 - var bestanden af lette lastbiler mellem 3.501 og 16.000 kg på 11.786.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ole Opfinder fra Brande har været på spil igen
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 12 procent
- Herlev-vognmand hægtede en kærre på krogen i Hedensted
- Chauffør kørte uden arbejdstilladelse
- Dækproducent er køreklar med nye dæk til næste sæson
- Bestanden er vokset med knap 2,4 procent
- Lastvognssælger er udlært mekaniker
- Stort handelsfirma skifter transportør
- Lastbilchauffør skulle have ventet 13 minutter
- De mest brændstoføkonomiske nogensinde
- - Vi har et solidt samarbejde med Dansk Erhverv
- Vognmænd drøftede fremtiden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


