Bestanden af lette lastbiler svinder ind
Torsdag 11. august 2022 kl: 12:30
Af: RedaktionenEt opslag i statistikken over registrerede lastbiler i Danmark viser, at bestanden af lastbiler i den lettere ende mellem 3.501 og 16.000 kg svinder ind. Hvor der ved udgangen af i juli i år var registreret 9.415, var der ved udgangen af jui sidste år registreret 9.424
Yderligere opslag i Bilstatistik fra De Danske Bilimportører viser, at der ved udgangen af juli 2020 var registreret 9.611, mens på samme tidspunkt året før var registreret 1.002 og 10.342 ved udgangen af juli 2018.
Dermed er bestanden faldet med 927 fra juli 2018 til juli 2022. Det svarer ti en tilbagegang på 8,9 procent.
For 10 år siden - ved udgangen af juli 2012 - var bestanden af lette lastbiler mellem 3.501 og 16.000 kg på 11.786.
.jpg)
© Copyright 2023 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Færdselsstyrelsen sender bekendtgørelse om cabotagekørsel i høring
- Paris kom til Randers i en T-udgave
- 65-årig mand kørte ind i parkeret lastbil
- Terminal får 28 nye ladepunkter til mindre distributionsbiler
- El-lastbil kører ud fra ny terminal i Norge
- Politiet sætter særligt fokus på de bløde trafikanter i denne uge
- Logistikvirksomhed i Greve har taget fat i en ny tre-akslet kølebil
- Toldere har fundet 1,2 ton narko i år - tæt på det samme som hele sidste år
- Svensk lastbil var knap fem procent bedre til at spare på brændstoffet
- Politiet tjekkede lastbiler på motorvej i Sønderjylland - og veje i nærheden
- Fredag 22. september 2023 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Politisk flertal i Aarhus sætter gang i grøn mobilitetsplan
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |