Bilbranche-organisation ændrer i sin bestyrelse
Tirsdag 9. august 2022 kl: 10:18
Af: RedaktionenInteresseorganisationen Bilbranchen under Dansk Industri får ændret bestyrelsen efter, at Peter Monk har meddelt, at han har afhændet sine aktier i Via Biler A/S og stopper i virksomheden
Efter Bilbranchens vedtægter skal medlemmer af Bilbranchen's bestyrelse repræsentere en medlemsvirksomhed i DI. Det betyder, at Peter Monk ikke kan fortsætte i Bilbranchens bestyrelse på sit hidtidige mandat.
Bilbranchens bestyrelse og sekretariat takker Peter Monk for hans mangeårige indsats og engagement i bestyrelsen og for foreningen og medlemmerne.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Brugte bilbatterier kan bruges i lang tid
- Flextrafik bliver enklere på Fyn og Langeland
- Billetpriserne holder sig stort i ro i 2026
- 14-årig pige vågnede i aflåst bus - og ringede efter hjælp
- 20-årig uden billet skubbede billetkontrollør i ryggen
- Vejforening får midlertidig sekretariatschef
- Dansere danser for nattog
- Antallet af færgepassagerer, der sejler elektrisk, vil blive fordoblet de kommende år
- Nattog mellem Malmö og Baser er aflyst
- Havneselskab vinder global bæredygtighedspris for krydstogtterminaler
- Svensk færgerederi ser lysere tider forude
- Ny el-færge får længere ophold på værft i Svendborg
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




