Togoperatør lægger sundhedstjek til rejsen
Mandag 8. august 2022 kl: 11:43
Af: RedaktionenSom pendler kan der være både tid, penge og energi at spare, hvis man vælger toget i stedet for bilen. Det fremhæver togoperatøren Arriva i anledning af, at selskabet præsenterer et sundhedtjek af rejsen, som måske er sundere med tog end med bil
Hvis man går eller cykler til stationen, får man frisk luft og motion, og i toget har man både hovedet og hænderne fri til at slappe af, spise, læse eller arbejde i ro og mag, så man kan møde på jobbet eller studiet med mere energi og mindre stress.
Arriva peger på, at uanset, om man har behov for at rejse to, tre eller flere gange om ugen, kan man finde en løsning, der passer til ens behov.
Og hvis man er i tvivl om, hvad der giver best mening, tilbyder Arriva et pendlertjek af rejsen med sundhed indregnet her:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ny plan sætter fokus på knudepunkter
- Værft på Tasmanien skal bygge en elektriske hurtigfærge mere
- 36 busruter bliver ændret i Storkøbenhavn
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Tre dieseltog fra 1980'erne lever videre
- Nye letbanetog betyder 15 minutters drift til og fra Odder
- Region investerer i otte nye letbanetog
- Svensk togopertør begynder at køre mellem Stockholm og Hamburg via København og Kolding
- Færdselspolitiet og Færdselsstyrelsen gennemførte særlig indsats rettet mod taxier
- Over to millioner tjekker ind med Rejsekort-app
- Hver femte unge har brugt pirattaxi
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




