Tre-akslet distributionsbil med køle-opbygning skal operere på hele Sjælland
Torsdag 4. august 2022 kl: 10:57
Af: Redaktionen
AB Catering København A/S, som leverer varer til eksempelvis restauranter og institutioner på hele Sjælland, har fået leveret en ny tre-akslet Volvo FM 330 opbygget med kølekasse
Den nye FM330 6x2, der er med styrbar bogie, er leveret af Volvo Truck Center Taastrup. Bilen har dagførerhus, bakkamera fra fabrik, Komfort+ (DRIVEFM+), solskærm, klimaanlæg og touch-skærm og I-Shift gearkasse. Bilen er opbygget med kølekasse fra Chereau og kølemaskine fra Carrier.
Herudover har catering-virksomheden tegnet Volvo Guld servicekontrakt, der inkluderer alle reparationer, slitage og forebyggende vedligeholdelse samt realtidsovervågning af lastbilens vigtigste komponenter.
Kim Jørgensen, Volvo Truck Center Taastrup, har stået for salg og levering.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Autotransport er blevet elektrisk
- Tre-akslet trailer kan trækkes fem meter ud - og fem meter mere
- Kommune har beholdt postomdeler
- Modelprogram bliver udvidet
- Ny leverandør sikrer batterier til svenske lastbiler
- Dyrere transport får engrosvirksomhed til at nytænke afhentning
- Vognmand i Randers tog to af samme slags
- Tip-trailer med fire-aksler har plads til 37 kubikmeter jord under automatisk rullepresenning
- Mindre elektrisk varebil har fået større batteri-kapacitet
- Overenskomster kan findes hos vognmandsorganisation
- Vejle-virksomhed har fået ny direktør
- 15 meter lang trailer kan rumme godt 100 kubikmeter
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




