Svensk industri-koncern vil producere batterier i Sverige
Onsdag 3. august 2022 kl: 11:17
Af: RedaktionenFor at imødekomme den voksende efterspørgsel efter batterielektriske tunge køretøjer og maskiner har Volvo-koncernen sat gang i processen med at etablere et produktionsanlæg til battericeller i Sverige. Anlægget skal efter planen opføres i Skaraborg-regionen
Baggrunden for anlægget er den stigende efterspørgsel efter CO2-neutrale transportløsninger, hvor AB Volvo har en ambition om at kunne tilbyde sine kunder 100 procent fossilfrie løsninger. I 2035 er Volvo-koncernens mål, at mindst 35 procent af de producerede køretøjer skal være elektriske i 2035.
Det mål vil kræve en stor produktion af højtydende batterier produceret ved hjælp af fossilfri energi. Derfor er det et logisk næste skridt for Volvo-koncernen at etablere batteriproduktion i eget regi.
Skaraborg-regionen i Sverige er efter flere undersøgelser og vurderinger udpeget som en ideel placering for anlægget. Det område i Mariestad kommune, som Volvo-koncernen har fokus på, ligger tæt på Volvo-koncernens nuværende hovedmotoranlæg i Skövde. Området har adgang til Sveriges forsyning af fossilfri energi. Volvo-koncernens R&D-centre og hovedkvarter i Gøteborg ligger omkring to timers transport fra området.
Volvo-koncernen planlægger gradvist at øge kapaciteten og nå storstilet serieproduktion inden 2030. Battericellerne vil blive designet specifikt til brug i erhvervskøretøjer, der understøtter den globale udrulning af elektriske lastbiler, busser, entreprenørudstyr og elektriske drivlinjer til forskellige applikationer .
Etablering af produktionsstedet er betinget af godkendelser fra relevante myndigheder. Den endelige lokalisering vil blive fastlagt efter den offentlige høring er gennemført, og driften er underlagt miljøgodkendelser.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Løn, fleksibilitet og plads til de skæve skal trække unge til transportfag
- Vognmand med diesel i blodet har fået el i hjertet
- Tip-kærre skal køre med asfalt hos Grindsted-vognmand
- Lastbilleverandør åbner ny afdeling for nationale flådekunder
- Shipping-koncern fra Esbjerg overtager aktiviteter fra postvirksomhed på Færøerne
- - Når fragten vokser, skal vi kunne følge med
- Vognmand i Korsør er blevet fynsk-ejet
- Forsvaret har forlænget aftale med svensk lastbilproducent
- Arbejdsulykkerne stiger blandt skraldemænd
- Bedre værktøjer skal holde vanvidsbilister væk fra vejene
- Evaluering af vejafgiften afslører et mix af positive og negative konsekvenser
- Busulykke på Djursland koster to menesker livet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


