Taksten for at køre uden billet stiger til september
Mandag 1. august 2022 kl: 13:01
Af: RedaktionenFra torsdag 1. september stiger kontrolafgiften for at køre uden billet i Midttrafiks busser, Aarhus Letbane's og i Midtjyske Jernbaner's tog til 1.000 kroner. Den nuværende kontrolafgift for at rejse uden billet er på 750 kroner og har ikke være reguleret siden 2011
Midttrafik fremhæver, at billetindtægterne er nødvendige for at fastholde det kollektive trafiktilbud i et område. Samtidig duer det ikke, at nogle kunder rejser uden billet, mens andre har betalt for turen. Kontrolafgiften skal gerne virke præventivt, så man husker at købe billet, når man kører med Midttrafik.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lufthavnsstation er åbnet efter udvidelse
- Togene kører atter på Gribskovbanen
- Politiet tjekkede busser og udskrev bøder
- Udvalg i Region Hovedstaden afviser præmissen om færre busser
- Færdselspolitiet tjekkede taxier og andre køretøjer i det østjyske
- Sammenlægning af to regioner kan få alvorlige konsekvenser for den regionale kollektive bustransport
- Nordsjællands Politi gør status - 18 personer blev kvæstet
- Nyt design skal sikre færgerampe mod at falde ned
- To tog stødte sammen torsdag morgen
- Det første metrotog er tilbage efter modernisering i Rotterdam
- Togoperatør uddanner rekordmange lokomotivførere
- Togene er igen på sporet mellem Aarhus og Hinnerup
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




