Kurser i arbejdstidsregler er efterspurgte
Onsdag 6. juli 2022 kl: 09:57
Af: RedaktionenUsikkerheden om den nye kontrol af reglerne om arbejdstid får de ledende medarbejdere i transportvirksomheder til at strømme til de kurser, som arbejdsgiverorganisationen ATL tilbyder om emnet. Det seneste halve år har der været omkring 350 deltagere på kurser om arbejdstid og køre- og hviletid
- Der er en kæmpe efterspørgsel efter viden om reglerne - og ikke mindst om kontrollen af reglerne og det kommende bødesystem, siger Morten Bøjesen, der er chefkonsulent i ATL og en af to kursusledere på kurserne om arbejdstidsreglerne.
De nye regler om kontrol af det mobile arbejdstidsdirektiv trådte i kraft lørdag 21. maj i år. I de første seks måneder vil der være en vejledningsperiode, hvor der ikke bliver udskrevet bøder for at overtræde reglerne.
Efter sommerferien vil der igen være mulighed for at komme på kursus. Næste kursus finder sted den 26. oktober på Comwell i Middelfart.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Havarikommission er blevet en del af Vejdirektoratet
- Fragtmand har solgt sin forretning til fragtmændene
- Sikkerhedstrusler, klimasikring og grøn omstilling
- Sønderjysk entreprenør har hentet ny tip-kærre i Hedensted
- Politiet siger 40-årig lastbilchauffør for uagtsomt manddrab
- Transportorganisation sætter stævning af ministerier i bero
- Afskaf 11 kg-reglen
- Lastbil ramte patruljevogn - en betjent mistede livet
- Ja til BRT-bus - nej til vejudvidelse på Ring 4 Nord
- Politiet har konstateret, at kontrollen er vanskelig
- Svensk lastbilproducent fortsatte som markedsleder for tunge lastbiler i Europa
- Sydvestjysk vognmand hentede to tiptrailere på samme tid
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




