Belægningsspecialist kører ud med den tredie i rækken
Tirsdag 17. maj 2022 kl: 11:53
Af: Redaktionen
Pankas A/S, der har specialiseret sig i belægningsentrepriser i Nordeuropa og er specialister i fremstilling af asfaltmaterialer og belægninger, er kørt ud med en ny specialiseret bil opbygget hos Sawo's afdeling i Lemvig
Bilen er bygget med et 7,0 meter fast lad, hvor der er monteres en special asfaltkasse. Bilen er bygget med 300 mm høje alu-sider, hvor den forreste del i højre side er nedfældbar. På venstre side er der monteret en vertikal lift til hjælp ved af -og pålæsning af grej, som bruges ved udlægning af asfalt.
Liften er placeret, så den både fungerer som sideafskærmning og afskærmning. På forsmækken er der monteret skinner for sikring og surring af gods.
Værktøjskasser er placeret og indrettet efter chaufførens ønsker. Der er ligeledes også monteret en 600 mm udskudskofanger grundet udhænget på udlægger-sneglen, når bilen kører solo.

Værktøjskasser er placeret og indrettet efter chaufførens ønsker. Der er ligeledes også monteret en 600 mm udskudskofanger grundet udhænget på udlægger-sneglen, når bilen kører solo.

.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kvinde kørte ud foran en lastbil
- Betonstumper faldt af læsset - og flere biler punkterede
- Fredag 14. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilchauffør fik amputeret begge ben efter ulykke i jernbaneoverskæring
- Blokvognstrækker er sendt til Tølløse
- Genbrugsvirksomhed i Frederiksværk kører elektrisk
- Kurervirksomhed er kåret som en af verdens bedste arbejdspladser
- Ung transportkoncern har åbnet selskab i Dubai
- Speditørvirksomhed i Horsens er gået konkurs
- Mindre logistik-selskab i Aarhus er kørt i skifteretten uden egenkapital
- EU-Kommissionen er tilfreds med dommen over EU's direktiv om minimumslønninger
- Tolderne har fundet tre gange så meget cannabis
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




