Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Overlæsset var på 38 procent

Torsdag 12. maj 2022 kl: 11:47
Af: Redaktionen

Politiets udlændingekontrolafdeling tjekkede onsdag klokken morgen en udenlandsk bil, der kørte af færgen i Rødbyhavn. Føreren, en 43-årig udenlandsk mand, havde hægtet en påhængsvogn på trækkrogen på sin varebil, og samlet så vogntoget ud ti at veje lidt for meget

En kontrolvejning afslørede, at vogntoget vejerede 1.740 kg mere end tilladt, hvilket svarer til et overlæs på 38 procent. Desuden krævede en så tung kombination af bil og påhængsvogn et kørekort til kategori B/E, og det havde den 43-årige ikke. Han blev derfor sigtet for kørsel uden førerret til den pågældende kategori og for at køre med overlæs.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand fra Vesthimmerland valgte vogn med gående gulv
- Akutplan giver klarere rammer for vognmændenes omstilling
- Transportorganisation holder fast i sin stævning af Staten
- Ny sanktionsmodel - stadig flest bøder på 9.000 kroner
- Vognmandsorganisation ser positivt på elektrisk netaftale
- Bredt flertal i Folketinget har vedtaget en akutplanen for elnettet
- Bro på E45 i Nordsverige var for svag til at bære særtransport på 100 ton
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Lastbilchauffør kørte med væltet last
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Polsk chauffør havde udeklarerede cigaretter på ladet
- Flere kom til skade i trafikken sidste år

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst