Overlæsset var på 38 procent
Torsdag 12. maj 2022 kl: 11:47
Af: RedaktionenPolitiets udlændingekontrolafdeling tjekkede onsdag klokken morgen en udenlandsk bil, der kørte af færgen i Rødbyhavn. Føreren, en 43-årig udenlandsk mand, havde hægtet en påhængsvogn på trækkrogen på sin varebil, og samlet så vogntoget ud ti at veje lidt for meget
En kontrolvejning afslørede, at vogntoget vejerede 1.740 kg mere end tilladt, hvilket svarer til et overlæs på 38 procent. Desuden krævede en så tung kombination af bil og påhængsvogn et kørekort til kategori B/E, og det havde den 43-årige ikke. Han blev derfor sigtet for kørsel uden førerret til den pågældende kategori og for at køre med overlæs.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Brugte bilbatterier kan bruges i lang tid
- Vognmand i Bording har fået ny tre-akslet lastbil med stjerne
- Fredag åbner energiselskab fire nye ladepladser for elektriske lastbiler
- Transportvirksomhed lægger sag an mod TV-station
- Fejl i teknikken viser bødesystemets kompleksitet
- Tysk lastbilproducent har valgt dansk virksomhed som ladeplatform
- Ni uberettigede vejafgiftsbøder er blevet annulleret
- Transportfond støtter 26 projekter
- Vejforening får midlertidig sekretariatschef
- Lov åbner for motorvejsanlæg i Midtjylland
- Hollandsk distributionsbil er blevet hædret i Irland
- Vognmand i Nordsjælland har fået ny tre-akslet forvogn med wirehejs
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




