Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Mand førsøgte at rejse ind i landet med knap en million i kontanter

Tirsdag 10. maj 2022 kl: 10:52
Af: Redaktionen

Mand førsøgte at rejse ind i landet med knap en million i kontanter

Toldstyrelsen tilbageholdt 28. april en mand med knap en million kroner i kontanter i Københavns Lufthavn. Manden, der ankom fra Mellemøsten blev udtaget til stikprøvekontrol af toldere i Københavns Lufthavn. I den rejsendes bagage, jakke og skuldertaske fandt tolderne kontanter i forskellige valuta - herunder euro og dollar - til en samlet værdi af 992.998 danske kroner

Den rejsende oplyste, at dennes families hus var blevet solgt, og at pengene kom derfra, men da den rejsende ikke kunne fremvise dokumentation for den påstand og ikke havde deklareret pengene, tilbageholdt tolderne knap 240.000 danske kroner i bøde.


- I denne sag er der tale om årvågne toldere, der har fattet mistanke til en rejsende, som så viste sig at være berettiget. Er man som rejsende i tvivl om reglerne for, hvor mange penge man må medbringe, kan man læse mere om reglerne på rejseregler.dk, siger Mette Helmundt, der er funktionsleder i Toldstyrelsens kontrolenhed i Københavns Lufthavn.


Når Toldstyrelsen tilbageholder rejsende med kontanter eller andre likvide midler, er det altid på en konkret mistanke. I sager med store pengebeløb, som den rejsende ikke ønsker, at myndighederne skal kende til, vækker det en mistanke om kriminel aktivitet. Toldernes årvågenhed er på den måde en vigtig stopklods i de kriminelle pengestrømme. I 2019 og 2020 har toldere tilbageholdt valuta svarende til over 22 millioner kroner, hvor kontanterne ikke var deklareret over for Toldstyrelsen.


Sagen blev efterfølgende overgivet til Københavns Politi.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Metroselskab sender drift og vedligeholdelse af fire metro-linier i udbud
- Signalsystem på Fyn får støtte fra EU
- Fjernbus på vej fra København til Wien forulykkede nord for Berlin
- Flere tog med færgerne over Øresund
- Ekspertudvalg klar med anbefalingerne til fremtidens lokale kollektive transport
- Busselskab får beslaglagt bus udleveret
- Ladeinfrastruktur til Østbanen på Sjælland får 83 millioner i tilskud
- Tirsdag blev det gratis at køre med bybusserne i Fredericia
- Lufthavn kom ud af 2024 med et underskud 82,3 millioner kroner
- Lufthavn på Djursland har oplevet fremgang i årets første seks måneder
- Politi på Sjælland har tjekket 137 studenterlastbiler i år
- Busoperatør vil samarbejde med lokal busvognmand

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst