Færgerederi vil sejle flere gange mellem Odden og Ebeltoft
Onsdag 26. januar 2022 kl: 11:13
Af: RedaktionenMolslinjen forsøgte i 2021 med flere afgange mellem Odden og Ebeltoft. Forsøget faldt heldigt ud, så i år kommer der nu endnu flere afgange på ruten mellem Sjælland og Jylland. I højsæsonen sejler Molslinjen på ruten dagligt
I 2019 var der 194 afgange på ruten, i 2020 var der 202 afgange, sidste år var tallet 270 og i år bliver antallet af afgange sat til 294.
De daglige afgange på hverdage bliver placeret i sejlplanen fra og med uge 26 til og med uge 31. Færgen vil afgå klokken 11.15 fra Ebeltoft og fra Odden klokken 09.20.
Afgangene kommer ovenpå de torsdagsafgange, som forsøgsvist blev sat ind sidste år.
- Vi vil gerne være med til at bygge turismen op på Djursland. Derfor har vi stille og roligt skruet op for antallet af afgange de seneste år, når vi har kunnet se, at behovet var der. Det er dyrt at sætte færger ind, hvis der ikke er passagerer nok til hver afgang, så vi er spændte på, om hverdagssejlads i sommerferien vil fange an, siger Molslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.
Sejlplanen på Kattegat til og med efterårsferien i uge 42 er tilgængelig på Molslinjens web-side.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsniger
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- 13,8 millioner kroner skal få flere el-busser ud på de midtjyske veje
- Motorvejsløsning mellem Næstved og Rønnede får tilført 70 millioner kroner
- Canada og Danmark bliver forbundet med ny direkte flyforbindelse
- Ny aftale skal udnytte den europæiske jernbaneinfrastruktur bedre
- I Randers kommune kan man køre gratis med natbusser op til jul
- Togoperatør har kørt med flere passager og fået større overskud
- Færgerute over Øresund sætter tredie elektriske færge i drift
- To drenge skubbede buschauffør
- Tre leverandører kan give tilbud på batteritog
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




