Trafikbetjeningen til og fra Bornholm skal analyseres
Onsdag 26. januar 2022 kl: 12:00
Af: RedaktionenDe trafikale forbindelser mellem Bornholm og resten af landet skal undersøges nærmere for at give indblik i, om øen trafikalt kan bindes tættere sammen med landets øvrige dele.
Partierne bag Infrastrukturplan 2035 vil undersøge mulighederne for alternative transportmuligheder til og fra Bornholm for at skabe en bedre sammenhæng mellem landsdelene både på vandet, på vejen og i luften. Coronakrisen viste, at der kan være udfordringer med at opretholde forbindelsen til øen, eksempelvis i perioden hvor Sverige lukkede grænsen. Partierne er samtidig enige om, at der i forbindelse med analysen skal ses på mulighederne for en grøn omstilling af trafikbetjeningen af øen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Terminalselskab har fået ny direktør for sine danske terminaler
- Færgerederi henter sin nye direktør hos terminalselskab i Holland
- Kvartalsrapport fra rederikoncern viser markant fremgang
- Islandsk rederi forlænger aftale med svensk øresundshavn
- Grønlandske farvande venter dansk isbryder
- Hollandske toldere fandt 800 kg narkotika på fragtskib i Amsterdam
- Rederi-bestyrelse skal have ny formand
- Somaliske pirater har kapret fragtskib
- Rederiorganisation melder om øget pirateririsiko ud for Somalia
- Fynsk havn ud til Lillebælt får rolle i stenrevsprojekt
- Rederi vinder diversitetspris for tredie gang
- Mindre godsmængder prægede juli
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




