Trafikbetjeningen til og fra Bornholm skal analyseres
Onsdag 26. januar 2022 kl: 12:00
Af: RedaktionenDe trafikale forbindelser mellem Bornholm og resten af landet skal undersøges nærmere for at give indblik i, om øen trafikalt kan bindes tættere sammen med landets øvrige dele.
Partierne bag Infrastrukturplan 2035 vil undersøge mulighederne for alternative transportmuligheder til og fra Bornholm for at skabe en bedre sammenhæng mellem landsdelene både på vandet, på vejen og i luften. Coronakrisen viste, at der kan være udfordringer med at opretholde forbindelsen til øen, eksempelvis i perioden hvor Sverige lukkede grænsen. Partierne er samtidig enige om, at der i forbindelse med analysen skal ses på mulighederne for en grøn omstilling af trafikbetjeningen af øen.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Bommen kan gå ned for udenlandske lastbiler med ubetalte vejafgiftsbøder
- Aftale om udenlandsk arbejdskraft er et vigtigt skridt for transportbranchen
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Tung transport mellem Danmark og Sverige skal være lidt lettere - at gennemføre
- Vognmand i Horsens er blevet en del af en stor kran-koncern
- Chiptuning af lastbiler udløste fængselsstraf
- Vejledning om cabotagekørsel er opdateret med flere konkrete eksempler
- Politi på Sjælland har tjekket 137 studenterlastbiler i år
- Vognmand i Roskilde tog fem af samme slags
- Chauffør med gravid kæreste blev fyret - arbejdsgiver skal betale godtgørelse
- En østlig ringvej kan lede 14 procent af trafikken uden om det indre København
- Tre unge mænd kom til skade under studenterkørsel i lastbiler
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |