Vognmand i Padborg har fået tre ud af fem nye trækkere
Mandag 24. januar 2022 kl: 11:12
Af: Redaktionen
Poul Larsen Transport ApS v/Oluf Jessen, der har hjemsted i Padborg, har fået leveret tre ud af fem franske trækkere. Der er tale om tre nye T High Evolution pushertrækkere med 480 hestekræfter. To biler er leveret i en rød farve, mens en enkelt er leveret i en klassisk hvid
Bilerne er fra fabrikken udstyret med lufthorn på taget og har stort oliefyr, komplet spoilersæt på førerhus, køleskab, ACC og læderrat. Øverste køje kan omdannes til opbevaring.
Alle biler er opbygget med værktøjskasse i højre side, stænklapper og fire LED-arbejdslys. Herudover blitz LED på taget, SRI-lyskasse, to fjernlys på taget samt to spærrehaner og Nato/lift stik.
Volvo Truck Center Viborg , der har opbygget og leveret den tre nye trækkere, forventer at levere yderligere to af samme type inden for den kommende månedstid.
Det er Lars Herslund, der har stået for salg og levering.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Pantning nåede ny rekord i juli
- Roskilde-firma har fået en ny tre-akslet citytrailer med tip
- 70-årig kvinde svingede ud foran lastbil
- Tysk transportkoncern kørte omsætning og resultat frem i andet kvartal
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Fire-akslet gardintrailer med hæve- og skydetag er nedbygget
- Esbjerg-vognmand fik 10 på en varm sommerdag
- Lastbilimportør og -forhandler har fået ny direktør
- Affalds- og energiselskab på Sjælland får ny genbrugschef
- Luftfragten via sydjysk lufthavn kørte og fløj frem i juli
- Islandsk rederi-koncern har taget nyt kølehus i Aarhus i brug
- Vognmand har trukket maskintrailer med dobbelt udtræk til Fredericia
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




