Midttrafik har fået en ny bestyrelse
Mandag 24. januar 2022 kl: 11:00
Af: RedaktionenDe ni bestyrelsesmedlemmer skal stå i spidsen for den kollektive trafik i Region Midtjylland de næste fire år sammen med Midttrafiks ejere - Region Midtjylland og de 18 kommuner i regionen.
Midttrafiks repræsentantskab har på et konstituerende møde den 21. januar 2022 valgt en ny bestyrelse for Midttrafik. Trafikselskabet er ejet af Region Midtjylland og de 18 kommuner i regionen og bliver ledet af en politisk bestyrelse på ni medlemmer. Bestyrelsen sidder i en fire-årig periode og skifter pladser som følge af kommunalvalget i november 2021.
Regionsrådet udpeger to af medlemmerne og kommunalbestyrelserne fra de 18 kommuner i regionen udpeger de sidste syv. Efter at pladserne i byråd og regionsråd er fordelt efter kommunalvalget, bliver der udpeget nye medlemmer til Midttrafiks repræsentantskab.
Repræsentantskabet holdt konstituerende møde 21. januar 2022, hvor de nye medlemmer til bestyrelsen blev endeligt valgt.
- Steen Vindum (formand)
- Anders Bøge
- Arne Lægaard
- Simon Vanggaard
- Benny Hammer
- Christian Engelbrecht-Pedersen
- Claus Leick
- Morten Flæng
- Hüseyin Arac
Bestyrelsesformand Steen Vindum glæder sig til at samarbejde med Midttrafiks nye bestyrelse om at udvikle den kollektive trafik i Midtjylland:
Bestyrelsens første opgave var at udpege formand og næstformand for Midtjyske Jernbaner samt Midttrafiks repræsentant i Letbanerådet.
Midtjyske Jernbaner:
- Formand Arne Lægaard
- Næstformand Morten Flæng
Letbanerådet:
- Midttrafiks repræsentant Claus Leick
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Politisk flertal vil fordele 100 millioner kroner til kollektiv transport på landet
- 19-årig mand forsøgte på at smugle 5,5 kg hash ud af landet
- Miljøkonsekvensrapport om nyt togværksted i Vinge er sendt i Høring
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Minibus-opbygger er kåret som en succesvirksomhed
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Flere kom til skade i trafikken sidste år
- Trafikpolitisk gruppe besøger Indenrigs- Bolig- og Landdistriktsudvalget
- Tunnel er på vej mod første kilometerpæl
- Nyt signalsystem betyder 14 dage uden tog på Svendborgbanen
- Mangel på lokomotivførere betyder reduceret drift på fire ud af fem banestrækninger i Nordsjælland
- Bustest 2026 i Ungarn omfattede syv busser i naturskønne omgivelser
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




