Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

TUR har udviklet et chaufførkursus i kørsel med el-busser

Mandag 24. januar 2022 kl: 13:00
Af: Redaktionen

TUR har fået udviklet og godkendt et nyt kursus i kørsel med el-busser. Kurset er udviklet på baggrund af konklusionerne i analysen, ”Kompetencekrav til buschauffører”, som TUR offentliggjorde sidste år. Her fremgik det klart, at operatører havde behov for et kort kursus i kørsel i el-busser.

49865 Ajourføring i kørsel med el-busser, 1-dags

Efter endt kursus i ajourføring med el-busser vil operatører, der har deltaget, have følgende kompetencer:
  • Viden om betjening af el-bussen og kan på grundlag af sit kendskab til de forskellige kontrol- og sikkerhedssystemer foretage de eftersyn på bussen, som chaufføren har ansvaret for.
  • Viden om de faktorer, der påvirker elforbruget under kørslen, samt kendskab til hvordan man bedst får bussen til at regenerere under kørslen.

Herudover kan den enkelte operatør foretage forebyggelse af ulykker i eller ved køretøjet, samt foretage:
  • alarmering
  • evakuering fra køretøjet
  • anvende almindeligt forekommende brandslukningsmateriel.
Kurset er endvidere godkendt af Færdselsstyrelsen som valgfrit indhold i den lovpligtige efteruddannelse.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
- Traditionelle mandefag har fået flere kvinder under uddannelse
- Lastbilchauffør er blevet sigtet efter jernbaneulykke
- Politiet har anholdt en 21-årig mand i sag fra letbanestation
- Egyptisk flyselskab åbner direkte rute fra Aalborg
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- 19-årig mand blev skubbet ud foran et tog - intensiv efterforskning er i gang
- Danmarks første indenrigsrute med 40 procent bæredygtigt flybrændstof er lettet
- Bybuskørsel i Odense Kommune er sendt i udbud
- Til sommer får natbusser flere afgange
- Knap 19 millioner rejste med fly fra en dansk lufthavn

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst