Erhvervsuddannelser får en ny ordbog
Søndag 23. januar 2022 kl: 23:55
Af: RedaktionenTransportbranchen skal holde tungen lige i munden, når elever, lærlinge, praktik og oplæring skal omtales efter den nye terminologi, som er indført fra 2022.
Børne- og Undervisningsministeriet har den 5. januar 2022 orienteret de faglige udvalg om indførelse af nye betegnelser på erhvervsuddannelsesområdet. Eksempelvis skal "praktik" fremover betegnes som ”oplæring”. Det skriver TUR
I trepartsaftalen: "Flere lærepladser og entydigt ansvar" fra november 2020 blev der indgået aftale om en ny terminologi for erhvervsuddannelserne. Hensigten med den nye terminologi er at undgå, at begrebet praktik forveksles med begreberne virksomhedspraktik og jobpraktik.
- "elev" bliver til "lærling"
- "praktik" bliver til "oplæring"
- "skolepraktik" bliver til "skoleoplæring".
Dog er der inden for rammerne af reglerne om ny terminologi mulighed for, at et fagligt udvalg kan beslutte at fortsætte med at kalde deres elever for "elever" gennem hele uddannelsen.
Fremadrettet vil elever på ambulancebehandleruddannelsen gennem hele deres uddannelse derfor fortsat betegnes "elever". Det skyldes, at ambulancebehandleruddannelsen er en speciel uddannelse, hvor elever skal søge autorisation for at kunne arbejde som ambulancebehandlere.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Transportvirksomhed syd for Aarhus har fået depotopladning
- Nyt selskab skal gøre opladning nemmere og billigere
- Signalsystem på Fyn får støtte fra EU
- Mindre flytteforretning på Sjælland er gået konkurs
- Transportvirksomhed i Kolding investerer i elektriske lastbiler
- Ny asfalt skal mindske partikelforurening fra trafikken
- Ubrugte midler flyttes til en anden pulje
- Bommen kan gå ned for udenlandske lastbiler med ubetalte vejafgiftsbøder
- Aftale om udenlandsk arbejdskraft er et vigtigt skridt for transportbranchen
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Tung transport mellem Danmark og Sverige skal være lidt lettere - at gennemføre
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |