Metroselskabet og Hovedstadens Letbane skal have ny direktør
Søndag 23. januar 2022 kl: 22:00
Af: Redaktionen
Henrik Ploughmann Olsen, administrerende direktør i Metroselskabet og Hovedstadens Letbane, skifter til forsyningsselskabet HOFOR fra 1. maj 2022.
Henrik Ploughmann Olsen har været administrerende direktør for Metroselskabet og Hovedstadens Letbane siden 2014 og stået i spidsen for udvidelsen af metronettet i flere etaper og for skiftet fra flot projekt til anlægsprojekt for Hovedstadens Letbane.
- HOFOR får en direktør, der har mange års erfaring som topleder i en organisation, han selv har været med til at bygge op. Han kan sikre en meget stabil drift af vigtig og kompleks infrastruktur, samtidig med at han er en stærk partner i byudvikling og kan stå i spidsen for nogle meget store anlægsprojekter.
.jpg)
© Copyright 2022 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Øresundsfærger sejler mere og mere bæredygtigt
- Fredag 13. maj 2022 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Chauffør i pirattaxi dansede med passageren
- Politikere kritiserer mangelfuldt nordisk transportsamarbejde
- Over 80 norske tankstationer er blevet en del af et skandinavisk net
- Trafikstyrelsen åbner pulje til grønne busser og grøn flextrafik
- Tre mindre lufthavne får penge til forbedring af sikkerheden
- Rederi havde mere fragt med på sine færger - og flere passagerer
- Vognmand i Nordjylland lægger grund til nyt truck-anlæg
- Koncern med flere færgeruter fik en god start på 2022
- Dialog med vognmænd skal føre til færre fejl på studentervogne
- Mand førsøgte at rejse ind i landet med knap en million i kontanter
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |