Pulje til grøn erhvervstransport åbner for ansøgninger
Onsdag 19. januar 2022 kl: 10:04
Af: RedaktionenPrivate og offentlige selskaber kan søge om medfinansiering til grøn drivmiddelinfrastruktur til erhvervstransporten. Puljen på 72 millioner kroner skal blandt andet være med til at fremme etablering virksomheders egen tank- og ladeinfrastruktur
Initiativet til puljen er en del af aftalen fra sommeren 2021 om pulje til grøn transport, som S-Regeringen, Venstre, Dansk Folkeparti, Radikale, SF, Enhedslisten, Det Konservative Folkeparti, Liberal Alliance og Alternativet står bag.
- For at nå 70 procent CO2-reduktion i 2030 kræver det, at den grønne omstilling sker hurtigere, end markedet kan trække. Jeg er derfor også glad for, at der er bred opbakning til, at vi fra politisk hold skubber på udviklingen, så erhvervslivet vælger den grønne drivmiddelinfrastruktur til - ikke mindst ser jeg et stort potentiale i at udrulle ladeinfrastruktur til tung transport, siger transportministeren, Benny Engelbrecht (S).
Fakta om puljen:
- Ansøgningsrunden er åben fra 15. januar til 24. april 2022
- Tilskuddet kan udgøre op til 25 procent af tilskudsmodtagers totalomkostninger til det ansøgte projekt
- Vejdirektoratet står for tildelingen af tilskud til projekterne for grøn drivmiddelinfrastruktur til erhvervstransport, og det forventes, at der gives tilsagn i juni 2022
- Vejdirektoratet har besluttet, at udbetalingen af støtten gives ved den endelige afregning af hensyn til en enkel administration og for at sikre, at projekterne bliver gennemført
- Både privat og offentligt ejede selskaber kan søge puljen
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Løn, fleksibilitet og plads til de skæve skal trække unge til transportfag
- Vognmand med diesel i blodet har fået el i hjertet
- Tip-kærre skal køre med asfalt hos Grindsted-vognmand
- Lastbilleverandør åbner ny afdeling for nationale flådekunder
- Shipping-koncern fra Esbjerg overtager aktiviteter fra postvirksomhed på Færøerne
- - Når fragten vokser, skal vi kunne følge med
- Vognmand i Korsør er blevet fynsk-ejet
- Forsvaret har forlænget aftale med svensk lastbilproducent
- Arbejdsulykkerne stiger blandt skraldemænd
- Bedre værktøjer skal holde vanvidsbilister væk fra vejene
- Evaluering af vejafgiften afslører et mix af positive og negative konsekvenser
- Busulykke på Djursland koster to menesker livet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


