Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
EFTER KOMMUNALVALGET:

Havn med færger og fiskeskibe får nye folk i bestyrelsen

Tirsdag 7. december 2021 kl: 15:18
Af: Redaktionen

I forbindelse med konstitueringen det nye byråd i Hjørring Kommunes, er der også blevet sat navne på Hirtshals Havns kommende bestyrelse for perioden 2022-2025. Tre af bestyrelsens syv poster bliver besat af nye medlemmer, som trækker nye kompetencer ind i bestyrelsesarbejdet og den fremtidige udvikling af Hirtshals Havn




Den nye bestyrelse ved Hirtshals Havn kommer til at bestå af:
  • Søren Smalbro (V), Hjørring Byråd
  • Per Møller (K), Hjørring Byråd
  • Carsten Andersen (S), Hjørring Byråd
  • Katja Nowak Nielsen, Nowaco
  • Poul Nielsen, DSV
  • Sven Buhrkall, SB Consulting
  • Anker Laden-Andersen, HjulmandKaptain
  • Dennis Primdal Lauritsen, Hirtshals Havn

- Vi glæder os over, at Hirtshals Havn har en ny bestyrelse på plads efter kommunalvalget. Det sikrer, at vi fortsat står stærkt og kan sikre fremdrift i de mange forskellige aktiviteter vi er involveret i, ikke mindst forberedelserne af den forventede havneudvidelse, siger den nuværende bestyrelsesformand for Hirtshals Havn, Anker Laden-Andersen.


Han peger på, at byrådet i Hjørring Kommune har fulgt indstillingen fra Hirtshals Havn om at fastholde en grad af kontinuitet. Derfor er det glædeligt, at de fire nuværende eksterne bestyrelsesmedlemmer fortsætter og komplimenteres af yderligere tre nye medlemmer fra Hjørring Byråd samt Hirtshals Havns medarbejderrepræsentant.


Hirtshals Havn står overfor en række større udviklingsprojekter i de kommende år, og den nye bestyrelse vil skulle træffe beslutninger med stor betydning for den kommende erhvervsudvikling på og omkring Hirtshals Havn og i Hjørring Kommune. 


Hirtshals Havns nye bestyrelse konstituerer sig tidligt i januar 2022.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Transportkoncern nåede et driftsresultat på 19,6 milliarder kroner
- Logistikselskab køber op igen
- Energiselskab med ladestander samarbejder med selskab med elektriske løsninger
- Ny bødemodel for vejafgift er på vej
- Transportministeriet åbner for en ny omgang støttemidler
- Færgerute mellem Danmark og Sverige lukker
- Lastbil skred ud i det glatte føre
- Grænseovergange mellem Vestbalkan og Schengen er blokerede
- Hollandsk trækker kommer i en specialserie med 100 køretøjer
- Statslige redningstjenester kan bruge grønne opmærksomhedslygter
- Politiet tjekkede busser - og lastbiler på Sjælland
- Retten i Kolding har frifundet transportfirma og chauffør

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst