Kabel- og anlægsentreprenør har fået fire-akslet opbygget med kran og tip
Mandag 29. november 2021 kl: 15:02
Af: Redaktionen
Volvo Truck Center i Taastrup har leveret en ny fire-akslet Volvo FM500 8x2 med tripple-bogie til kabel- og anlægsentreprenørvirksomheden Petri & Haugsted A/S i Rødovre. Den nye Volvo FM500 er opbygget med en Hiab-kran og et Nopa trevejs-tip hos opbyggervirksomheden Sawo A/S
Bilen er fra Volvo Truck Center leveret med en 500 hk motor, 12 trins I-Shift gearkasse, Globetrotter førerhus, luftaffjedring på alle aksler, el-hydraulisk styret løbeaksel, Volvo Dynamisk Styring samt en Volvo Guld-servicekontrakt, der blandt andet indeholder forebyggende vedligeholdelse, serviceplan samt reparationer af drivline, el-komponenter og sliddele.
Hos Sawo A/S er den blevet forsynet med en Hiab X-HiPro 262 EP-4 kran med fjernbetjening, grab og rotator samt et Nopa trevejs tippelad.
Bilen er leveret af Claus Hofman fra Volvo Truck Center i Taastrup.
På billedet øverst se administrerende direktør i Petri & Haugsted A/S, Jacob Thor Hansen (tv) sammen med chaufføren Johnny, som skal køre i den nye Volvo, og som også har haft stor andel i processen med opbygningen af bilen.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Tungvognspolitiet tjekkede 88 tunge køretøjer
- Dobbelttrailer-vogntog får mere plads
- Grundlaget for Motorvej E20 er ødelagt ved Københavns Lufthavn
- Fem tip-trailere blev sendt samme sted hen
- Der er kommet 208 flere batterielektriske lastbiler på vejene
- Antallet af nyregistreringer er steget med 84
- Færre nye lastbiler kom ud at køre
- Lastbilbestanden følger årsudsvingningen på et højre niveau
- Flere unge er uden job og uddannelse i 68 kommuner
- Lastbilimportør får ny økonomidirektør
- Fire-hjulstrækker til krævende opgaver bliver opgraderet
- Fyrværkeri blev sendt som pakke
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |