Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Bredden på Limfjordsbro er begrænset det næste år tid

Torsdag 25. november 2021 kl: 15:11
Af: Redaktionen

I udskrift til særtransporter fremgår det, at den frie bredde på Sallingsundbroen vil være begrændet i en længere periode på grund af renoveringsarbejder. Sallingsundbroen fører Rute 26 over Sallingsund, som adskiller Mors fra halvøen Salling i det nordvestlige Jylland syd for Limfjorden

I forbindelse med renoveringsarbejdet er broens klasse nedsat til 55 i perioden fra 1. marts 2020 til 31. oktober 2022.


Siden 1. oktober har fribredden været reduceret til maksimalt 3,65 meter. Denne begrænsnig vil vare frem til 31. juli 2022.


Brede landbrugskøretøjer og særtransporter kan ved forudgående booking på booking.arkil.dk passere broen to gange i døgnet.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- 2025 manglede en enkelt
- Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
- Flyttevirksomhed i Hvidovre har fået 12-tons flyttebil med veksellad
- Renovationsselskab indstiller affaldsindsamling på grund af sne og is
- Færger fragtede flere mennesker fra og til Bornholm
- Myndighederne i nord forbereder sig på snestorm
- Danske lastbiler transportarbejdede lidt mindre
- Transport trækker serviceproduktionen op
- Sjællandsk transportvirksomhed køber bornholmsk virksomhed
- Havn ved Limfjorden kan fejre 550 år
- Øresundsbron blev passeret knap 8 millioner gange sidste år
- Hverdagen er ikke blevet mindre presset - tværtimod.

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst