Vognmand i Næstved får to nye opbygninger med kran og lad
Torsdag 25. november 2021 kl: 10:24
Af: Redaktionen
Vognmandsvirksomheden Frede Andersen & Søn A/S, der har hjemsted i Næstved, har fået leveret endnu to nye lastbiler, der er opbygget med kran og lad hos opbyggervirksomheden Sawo
Lastbilerne - to fire-akslede Scania R 520 B8X4*4NB - er opbygget med en 30 tm Hiab-kran af typen Hiab X-HiPro 302 EP-5 CD, der med sine fem hydrauliske udskud kan række 15,1 meter ud. Kranerne, der er monteret bag førerhusene, har CombiDrive 3-radiostyring.
På begge opbygninger er der også monteret et Sawo-wirehejs af typen CLF432S-3W, der har en optrækskapacitet på 28 tons.
Til opbygningerne hører et Nopa CPL320 containerlad med surringskroge under ladrammen i hver side.
Sammen med opbygningerne har Sawo leveret en Kinshofer pallegaffel samt en sandgrab af typen 602U på 500 liter.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Ny takografteknologi skaber overblik
- Politiet konstaterede 39 køre- og hviletidsovertrædelser på Bornholm
- Elektrisk lastbil til dansk affaldsselskab blev vist frem i München
- Tip-trailer med automatisk rullepresenning kan rumme 61,5 kubikmeter i kassen
- Transportkoncern får godkendt sine klimamål
- Lastbilfabrik i Eindhoven producerer store elektriske trækkere
- Hollandsk lastbilproducent får ny topchef
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Fire-akslet maskintrailer med udtræk får hjemsted på Vestsjælland
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


