Tysk selskab med fjernbusser køber fjernbusselskab i USA
Fredag 22. oktober 2021 kl: 12:53
Af: RedaktionenDet amerikanske fjernbusselskab, Greyhound Lines Inc., som til daglig transporterer passagerer over lange afstande i Nordamerika - og som ind i mellem har kørt med passagerer i forskellige film - er kørt ind som selskab i den tyske mobilitets-koncern, FlixMobility
FlixMobility, der i Europa driver FlixBus og Flixtrain, ser overtagelsen af Greyhound Lines Inc. som en del af koncernens strategi om at kunne tilbyde lettilgængelige miljøvenlige rejser verden over til attraktive priser.
FlixBus er i dag aktiv i 36 lande med over 2.500 destinationer og 400.000 daglige forbindelser. I 2019 havde FlixBus over 62 millioner passagerer. Greyhound har omkring 2.400 destinationer i Nordamerika med knap 16 millioner passagerer årligt. Med opkøbet af Greyhound fordobler FlixBus sit netværk.
Greyhound Lines Inc. har senest været ejet af britiske FirstGoup. FirstGoup har med salget af Greyhound Lines Inc. ønsket at fokusere sit engagement i den kollektive transport i Storbritannien.
I praksis har FirstGoup solgt Greyhound Lines Inc. til det amerikanske selskab Neptune Holding Inc., der er 100 procent kontrolleret af tyske FlixMobility.
Handlen omfatter hele Greyhound's virksomhed, busflåde, varemærke med mere.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fredag 18. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- 33-årig mand er blevet dømt for voldtægt i regionaltog
- Fredag 11. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Forsøg med ny flexbus-rute skal give bedre kollektiv trafik i landområder
- Flere el-busser kommer ud at køre på Sjælland
- Flypassagerers rettigheder er i fare for forringelse
- De første batteritog må køre på danske skinner
- Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger
- Uddannelsesorganisation åbner for chaufføruddannelse til bus i Rødekro
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Samarbejde kommer på sporet med direkte tog til Berlin og Prag
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |