Vejle har fået sin første el-taxi
Torsdag 21. oktober 2021 kl: 10:45
Af: RedaktionenTaxivognmand Qasem Hassan Odis i Vejle tilbyder taxi-kunder i byen et grønt taxi-alternativ i form af en ny batteri-elektrisk Hyundai Kona
![]() |
- I dagligdagen oplever jeg stor nysgerrighed fra mine kollegaer. De vil høre om mine erfaringer. Hvor mange kilometer jeg i praksis kan køre på en opladning, hvor jeg oplader, og hvor lang tid det tager, siger Qasem Hassan Odis og fortsætter:
- Jeg fornemmer, at flere taxivognmænd går med seriøse tanker om at skifte til el, men lige vil se tiden lidt an. Personligt har jeg det fint med at være den første, og jeg har bestemt ikke fortrudt mit valg. Det er behageligt at køre i en el-bil, og foruden lavere driftsomkostninger giver jeg mit bidrag til at nedbringe CO2-udslippet i byen. Sidst men ikke mindst er kunderne glade for at køre i el-taxi. Jeg har kun fået positive tilkendegivelser.
Et par fordele ved el-taxi'er:
- En el-taxi er ikke kun en mere behagelig arbejdsplads for føreren og et populært valg hos kunderne. El-taxier er også en fordel for miljøet. Det Økologiske Råd har tidligere fremført, at en taxi kører omkring otte gange så meget som en personbil og at en el-taxi derfor kan spare både klimaet og luftforureningen i byerne for op til otte gange så meget udledning som en privat personbil
- Taxiselskabet Dantaxi som Qasem Hassan Odis kører for, har cirka 200 el-taxier fordelt over hele landet, hvor Vejle nu er på Danmarkskortet med sin første af slagsen
Interesserede kan læse mere om Vejle's første el-taxi i det næste nummer af Magasinet Bus, som du kan få via e-mail via dette link - klik her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vestjysk kommune har skærpet kravene til affaldsindsamler
- Bredt flertal bakker op om hurtigere og mere effektiv udbygning af elnettet
- Januar kom ud med 95 nye elektriske lastbiler
- Lille antal blev fordoblet plus lidt mere
- Tysk containertransportør sætter 33 elektriske lastbiler i drift
- Energiselskab med ladestander samarbejder med selskab med elektriske løsninger
- Transportministeriet åbner for en ny omgang støttemidler
- Sikkerhedstrusler, klimasikring og grøn omstilling
- El-drevne lastbiler skal køre fast mellem Skåne og Jylland
- Dansk maritim forskning styrkes yderligere
- Vi sorterer bedre, men affaldsbjerget vokser
- Bryggeri-koncern sætter strøm til distribution af sine drikkevarer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






