Kommune tester indsamling af tekstilaffald
Mandag 18. oktober 2021 kl: 21:04
Af: RedaktionenByen Aulum i Herning kommune er udvalgt til et pilotforsøg for indsamling og genanvendelse af tekstilaffald. Indsamlingen i Aulum, der er en del af projektet "Tekstilsymbiose Herning", løber 5. november 2021 til 4. februar 2022
Indsamlingen i Aulum skal give viden om, hvor meget tekstilaffald, der kan indsamles pr. husstand, og hvor meget der kan genanvendes, så Herning Kommune er klar, når alle i Danmrk fra 2023 skal sortere tekstilaffald.
Forsøget gennemføres af Herning Kommune i samarbejde med Røde Kors.
Tekstilaffaldet indsamles i containere, der er placeret rundt om i Aulum by og på genbrugspladsen ved siden af de eksisterende til genbrugstøj.
I projektet vil en række danske virksomheder udvikle nye måder til at sortere, adskille og genanvende tekstilerne i deres produktion.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Affalds- og energiselskab på Sjælland får ny genbrugschef
- Luftfragten via sydjysk lufthavn kørte og fløj frem i juli
- Islandsk rederi-koncern har taget nyt kølehus i Aarhus i brug
- Vognmand har trukket maskintrailer med dobbelt udtræk til Fredericia
- Asfaltarbejde spærrer flere til- og frakørsler på Motorvej E45 ved Aarhus
- Det tredie af 89 elementer er sejlet på plads
- Lagerudlejning i Horsens er årets største
- Finsk rederi med ruter til Danmark transporterede mere gods
- Nye asfalttyper kan begrænse CO2-belastningen
- Højesteret har taget stilling til bødeudmåling for overtrædelse af godskørselsloven med videre
- Asfalt-trailer har automatisk rullepresenning
- Varebiler levede op til nye regler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




