Skibsfartens klimaregler er emnet ved Internationale maritime forhandlinger
Mandag 18. oktober 2021 kl: 19:29
Af: RedaktionenEfter lange forhandlinger om tilrettelæggelsen af klimaregler, der skal bidrage til at reducere skibsfartens drivhusgasudledninger frem mod 2030, sætter IMO - den internationale søfartsorganisation under FN - gang i drøftelserne om, hvordan skibenes drivhusgasudledninger skal reduceres på mellemlangt sigt
Det sker, på det 10. møde i IMO’s arbejdsgruppe for reduktion af drivhusgasser fra skibe (ISWG-GHG 10), der løb af stablen mandag og fortsætter ugen ud.
Fra dansk side lægges der vægt på, at forhandlingerne kommer godt fra start og får lagt nogle solide spor, der kan bygges videre på.
På mødet skal der drøftes flere mulige tiltag, herunder en brændstofstandard, brændstofafgift og et globalt kvotehandelssystem.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Fleksibel levering er grønnere - og bliver valgt til
- Sjællandske buspassagerer betjenes af 794 el-busser
- Alle bybusser i København er blevet elektriske
- 47 virksomheder har fået tilsagn og støtte til at omstille tung transport
- Trådløs opladning kan udløse mere tid til at køre
- Ny elektrisk varebil præsenteres som prisvenlig med effektiv drift og minimale omkostninger
- Rasteplads mellem Kolding og Vejle har fået ny butik og moderne lade- og tankfaciliteter
- Modelprogram bliver udvidet
- Ny leverandør sikrer batterier til svenske lastbiler
- Mindre elektrisk varebil har fået større batteri-kapacitet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




