Skibsfartens klimaregler er emnet ved Internationale maritime forhandlinger
Mandag 18. oktober 2021 kl: 19:29
Af: RedaktionenEfter lange forhandlinger om tilrettelæggelsen af klimaregler, der skal bidrage til at reducere skibsfartens drivhusgasudledninger frem mod 2030, sætter IMO - den internationale søfartsorganisation under FN - gang i drøftelserne om, hvordan skibenes drivhusgasudledninger skal reduceres på mellemlangt sigt
Det sker, på det 10. møde i IMO’s arbejdsgruppe for reduktion af drivhusgasser fra skibe (ISWG-GHG 10), der løb af stablen mandag og fortsætter ugen ud.
Fra dansk side lægges der vægt på, at forhandlingerne kommer godt fra start og får lagt nogle solide spor, der kan bygges videre på.
På mødet skal der drøftes flere mulige tiltag, herunder en brændstofstandard, brændstofafgift og et globalt kvotehandelssystem.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Bilister i el-biler vælger færgen over Kattegat
- Sveriges største containerhavn får ny direkte forbindelse til Asien
- Martin industrivirksomhed har fået ny ejer og nyt navn
- Fem 13-liters tilpassede lastbilmotorer driver indlandsfragtskib
- Flere tog med færgerne over Øresund
- Færgebatterier kan bruges som energilager på land
- Danmarks største rederikoncern har fået en bøde på 10 millioner kroner i fusionssag
- Havneselskab får kapitalfond som medejer
- Øresundslinjen har overtrådt sit tilsagn til Konkurrencerådet
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef
- Hybrid ro/ro-færge til Det Irske Hav bliver testet i Kina
- Rute mellem Esbjerg og England startede for 150 år siden
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |