CFO-en er rullet ind fra Rumænien
Torsdag 14. oktober 2021 kl: 21:04
Af: RedaktionenVolvo Danmark A/S har ansat Ionela Linca som CFO. Ionela Linca, der kommer fra en stilling som CFO hos Volvo i Rumænien, tiltrådte sin nye stilling i Danmark 1. oktober 2021
Ionela Linca overtager stillingen som CFO efter Niels Ryge Andersson, der efter eget ønske har søgt nye udfordringer i Volvo Group. Lastbilbranchen er ikke ny for Ionela Linca. Hun har siddet i en tilsvarende stilling som CFO hos Volvo Trucks i Rumænien siden 2016. Forud for det, var hun ansat otte år i den hollandske bryggerikoncern Heineken, hvor hun har siddet i flere ledende stillinger indenfor økonomi og supply chain.
Ionela Linca er nu bosiddende i København sammen med sin mand.
- Vi er glade for at byde Ionela Linca velkommen til Volvo Danmark A/S, hvor hun bliver en del af ledelsen. Hun er en forretningsorienteret leder, som har stor erfaring med at drive og udvikle et finansteam. Volvo investerer massivt i en bæredygtig fremtid for transportbranchen, og tilbyder en bred vifte af miljøvenlige transportløsninger. Vi står over for en vigtig opgave, hvilket også stiller høje krav til finansfunktionens samarbejde med forretningen, siger administrerende direktør Peter Ericson.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Brugte bilbatterier kan bruges i lang tid
- Vognmand i Bording har fået ny tre-akslet lastbil med stjerne
- Fredag åbner energiselskab fire nye ladepladser for elektriske lastbiler
- Transportvirksomhed lægger sag an mod TV-station
- Fejl i teknikken viser bødesystemets kompleksitet
- Tysk lastbilproducent har valgt dansk virksomhed som ladeplatform
- Ni uberettigede vejafgiftsbøder er blevet annulleret
- Transportfond støtter 26 projekter
- Vejforening får midlertidig sekretariatschef
- Lov åbner for motorvejsanlæg i Midtjylland
- Hollandsk distributionsbil er blevet hædret i Irland
- Vognmand i Nordsjælland har fået ny tre-akslet forvogn med wirehejs
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




