Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Rederi flytter indlevering af mindre laster fra Aalborg til Aarhus

Onsdag 13. oktober 2021 kl: 13:52
Af: Redaktionen

Det grønlandske rederi Royal Arctic Line, som hidtil har haft indlevering i Aalborg af køle- og frysestykgods, der fylder mindre end en container - LCL-gods - flytter med virkning fra fredag 29. oktober denne aktivitet til Aarhus

Den første afgang fra havnen i Aarhus med med køle- og frysestykgods vil ske med containerskibet »Tukuma« fredag 29. oktober, hvor det sejler mod Nuuk via Thorshavn og Reykjavik.


Skiftet fra Aalborg til Aarhus sker, fordi Royal Arctic Line med det nye set-up kan reducere transporttiden for kølevarer med to dage, hvilket betyder, at der kommer friskere fødevarer til både Island, Færøerne og Grønland.


Royal Arctic Line har indledt et samarbejde med Frode Laursen's afdeling i A/S i Hørning og Agri-Norcold A/S' afdeling i Tilst, som betyder, at godset fremover skal afleveres hos de to virksomheder, som vil sørge for at få det afskibet fra Aarhus.


I 2019 underskrev Royal Arctic Line og Aarhus Havn en samarbejdsaftale, med det formål at gøre det lettere for det grønlandske samfund at handle med resten af verden. Det seneste tiltag i det samarbejde er således indlevering af køle- og frysestykgods i Aarhus.


TA-Logistics A/S, der er ejer af Frode Laursen-koncernen, er hovedaktionær i Agri-Norcold A/S med en ejerandel på 57 procent. Den anden del ejer slagterikoncernen Danish Crown A/S.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Kongeskib fra miniland blev solgt for 60.000 kroner
- Aarhus Havn har fået nye ugenlige anløb med forbindelse til Asien
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Rederikoncern udnævner ny chef for det digitale og information
- Limfjordshavn er vokset i første halvdel af jubilæumsår
- Færger sejlede med flere passagerer
- Containerskibe sejlede mere gods direkte mellem Sverige og Asien
- Fær­ge­re­de­ri­er­nes bestyrelse har fået nyt medlem
- To færger på tilsammen 117 år sejler på sidste vers
- Genanvendelsesvirksomhed har lastet 13.000 ton jernskrot fra ny kajplads i Aalborg
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige
- Stort batteri i færgehavn skal sikre stabil forsyning

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst