Opdatering af billet-app skal gøre det enklere at rejse - for alle
Onsdag 13. oktober 2021 kl: 11:43
Af: RedaktionenAlle skal kunne købe deres billetter i DOT Billetter app - uanset nedsat syn eller andre fysiske udfordringer. Derfor er DOT - Din Offentlige Transport - der er et sjællandsk samarbejde mellem DSB, Movia og Metroselskabet, der skal sikre en god kundeoplevelse på tværs af transportformer og gøre det attraktivt at rejse bæredygtigt, i gang med at opdatere og relancere DOT Billetter app’en med forbedret tilgængelighed, så den kan være nem at bruge for alle
På app'en DOT Billetter kan man købe billetter til busser og tog på Sjælland, Lolland, Falster og Møn. I øjeblikket bliver en opdatering testet blandt de kunder, der har mest brug for de nye muligheder.
Den re-designede app har fået en ny forside. Her er en overskuelig hovedmenu, tydeligere kontraster i det grafiske, mulighed for at forstørre al tekst med minimum 200 procent samt mulighed for at vælge at få indholdet læst op. For dem, der har en iOS-telefon (iPhone), findes tjenesten ”show numbers”, hvilket kort fortalt betyder, at du via stemmen kan ”klikke” på knapper ud fra de numre, de tildeles.
Det er deltagere i DSB’s Handicap-panel og Movias Tilgængelighedsforum, der er med til at gennemføre brugertests og derved give feedback på den re-designede DOT Billetter app. DOT forventer at gennemføre disse test i løbet af fjerde kvartal 2021 og derefter opdatere appen i første halvår 2022.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Togselskab køber gennemprøvede batteritog til kort lokalbane
- DSB holder fast i fokus på levering af nye tog
- Rigsrevisionen har set på DSB’s køb af nye tog
- Statsrevisorernes havde bemærkninger til beretningen om nye tog til DSB
- Hjertestartere i tog får ekstra opmærksomhed
- To synshaller i Padborg og Aabenraa bliver en del af landsdækkende kæde
- Busbaner er til busser
- Politisk flertal vil fordele 100 millioner kroner til kollektiv transport på landet
- 19-årig mand forsøgte på at smugle 5,5 kg hash ud af landet
- Miljøkonsekvensrapport om nyt togværksted i Vinge er sendt i Høring
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Minibus-opbygger er kåret som en succesvirksomhed
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




