Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Skole i Aarhus V fik de første af 55.000 refleksveste

Tirsdag 12. oktober 2021 kl: 20:00
Af: Redaktionen

Skole i Aarhus V fik de første af 55.000 refleksveste

Mandag sendte transportorganisationen ITD for andet år i træk sin trafiksikkerhedskampagne ”Lastbilkaravanen” ud med grønne refleksveste og undervisningsmateriale til alle elever i 2. klasse i de danske folkeskoler. Fem skoler får besøg af karavanens lastbiler, mens de andre folkeskoler i landet for deres veste leveret på anden måde

Skole i Aarhus V fik de første af 55.000 refleksveste
Startsignalet lød på Hasle Skole i Aarhus V, hvor elever og lærere fik mulighed for at sætte sig bag rattet i et lastvogsntof.
 

- Jeg har lært, at det er svært at se cyklister, og så kan man blive kørt over. Hvis lastbilen kommer først, skal man gå to meter bagved, og hvis cyklisten kommer først, så skal man rykke to meter frem til hajtænderne. Og det var sjovt at komme op i lastbilen, sagde Asmaa Mohamed, der er elev i 1.B på Hasle Skole, inden hun sprang ned fra passagersædet for at undersøge den kritiske zone nærmere.
 
 
- Vi håber selvfølgelig på, at vi kan give eleverne og deres forældre samt lærerne en oplevelse med lastbiler. Men det store formål er at skabe opmærksomhed om lastbiler og trafiksikkerhed. Målet er mere tryghed på vejene, siger Malene Vitus, der er projektleder for ITD's Lastbilkaravane. 


- Vi er godt klar over, at vi ikke kan eliminere trafikulykker. Men kan vi bare være med til at redde et enkelt liv og skabe gode vaner, så er det det hele værd for os og vores medlemmer, som jo er ude i trafikken hver dag, mens de holder Danmark kørende.


Lastbilkaravanen er medlemmernes kampagne
Det er lokale ITD-medlemsvirksomheder, der stiller lastbiler og chauffører til rådighed, når ITD’s trafiksikkerhedskampagner kører ud.


I år kører følgende transportvirksomheder med i karavanen:
  • Alex Andersen, Ølund A/S
  • Ancotrans
  • Bakkegården Transport
  • Brdr. Rasmussen Stenstrup A/S
  • Fmj Transport & Trucking
  • Freja Transport & Logistics A/S
  • Frode Laursen A/S
  • M.B. Pedersen
  • Poul Schou A/S
  • Skive Køletransport A/S
  • Snave Vognmandsforretning ApS
  • Tor Udlejning ApS
  • Torben Rafn A/S
  • Torben Ramsdal A/S
  • Vognmand Bomholt A/S




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Bro over E45 ved Horsens skal rives ned
- Vestjysk kommune har skærpet kravene til affaldsindsamler
- Snevejret gjorde det svært for busserne
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Vognmandsvirksomhed i Herning sparer tid og reducerer arbejdsbyrden med flådestyringssystem
- Januar kom ud med 95 nye elektriske lastbiler
- Lille antal blev fordoblet plus lidt mere
- Maskintrailer skal køre for asfalt-virksomhed
- Bestanden er vokset godt 6,5 procent siden 2020
- Tysk containertransportør sætter 33 elektriske lastbiler i drift
- To tyske mærker kørte frem

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst