Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Direktør for brancheorganisation på transportområdet siger farvel

Torsdag 23. september 2021 kl: 11:33
Af: Redaktionen

Ved årets udgang siger branchedirektør i DI Transport, Michael Svane, farvel. Michael Svane, der er 64 år, annoncerede sin afgang i forbindelse med generalforsamlingen i DI Transport onsdag

Michael Svane, der har været en central person på transportområdet i over 25 år, har i høj grad været med til at sætte den transportpolitiske dagsorden.


I 1995 blev han ansat som erhvervspolitisk chef i den daværende vognmandsorganisation Danske Vognmænd. Han var en af arkitekterne bag skabelsen af DTL i 1999, da Danske Vognmænd, Vognmandsfagets Arbejdsgivere og Foreningen af Danske Eksportvognmænd fandt sammen. Samarbejdet mellem de tre organisationer holdt dog ikke så længe. I 2005 blev Michael Svane til Dansk Industri som direktør for DI Transport.


Michael Svane har også siddet med i bestyrelserne for blandt andet Transportøkonomisk Forening (TØF), Business Europe og Femern Belt Development.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Affalds- og energiselskab på Sjælland får ny genbrugschef
- Luftfragten via sydjysk lufthavn kørte og fløj frem i juli
- Islandsk rederi-koncern har taget nyt kølehus i Aarhus i brug
- Vognmand har trukket maskintrailer med dobbelt udtræk til Fredericia
- Asfaltarbejde spærrer flere til- og frakørsler på Motorvej E45 ved Aarhus
- Det tredie af 89 elementer er sejlet på plads
- Lagerudlejning i Horsens er årets største
- Finsk rederi med ruter til Danmark transporterede mere gods
- Nye asfalttyper kan begrænse CO2-belastningen
- Højesteret har taget stilling til bødeudmåling for overtrædelse af godskørselsloven med videre
- Asfalt-trailer har automatisk rullepresenning
- Varebiler levede op til nye regler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst