Sammensluttet transportkoncern forenkler sit navn
Torsdag 16. september 2021 kl: 19:29
Af: Jesper ChristensenDSV Panalpina A/S skifter navn til DSV A/S, som koncernen hed, indtil DSV overtog Panalpina A/S i 2019. Beslutningen om at skifte tilbage til DSV-navnet blev truffet på en ekstraordinær generalforsamling i sidste uge. Forslaget om navneskiftet kom fra selskabet bestyrelse
Navneskiftet kommer i forbindelse med, at DSV-koncernen har overtaget Agility’s Global Integrated Logistics for 30 milliarder kroner, hvilket er den største ændring siden overtagelsen af Panalpina-koncernen i 2019.
I forbindelse med opkøbet af Agility’s Global Integrated Logistics bliver Agility Warehousing Company KSCP en af de store aktionærer i DSV. Agility Warehousing Company KSCP får på den baggrund også en plads i DSV's bestyrelse. Den går til Tarek Sultan Al-Essa, der er næstformand for bestyrelsen i Agility.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Arbejde på ny jernbane på Fyn vil støje i påsken
- Øresundshavn har fået ny jernbanependel
- Lastbilchauffør er blevet sigtet efter jernbaneulykke
- Den nye bro over Storstrømmen får dronningenavn
- Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri
- - Der er behov for et grænseoverskridende samarbejde om kapacitet og redundans for transport over Øresund
- ERTMS-udrulningen skrider frem, men der skal gøres mere
- Folketingsvalg betyder, at fremsatte lovforslag bortfalder
- Knogle fra forhistorisk tam-okse dukkede op under banebyggeri
- Omgivelserne ved søndrjysk station skal udvikles
- Seks jernbaneoverkørsler uden bomme får overvågningskameraer
- Jernbanen ved Ringsted bliver udvidet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





