Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Coronarestriktionerne i den kollektive transport er ophævet

Mandag 13. september 2021 kl: 10:49
Af: Redaktionen

Mandag forsvandt kravet om pladsbillet på intercity- og intercitylyntog fjernet, og der er også mulighed for at komme med som stående passager. Dermed er det helt slut med coronarestriktioner i den kollektive transport

- Takket være stor tilslutning til vaccinationer kan vi nu igen bruge den kollektive transport frit. Vi har været igennem en helt uvirkelig tid med en pandemi, som har lukket store dele af landet ned i lange perioder, siger transportminister Benny Engelbrecht (S) der fremhæver, at den kollektiv transport har fungeret i alle faserne og har hen over perioden kunnet opretholde driften for blandt andet det samfundskritiske personale med forskellige grader af restriktioner, 


- Det er imponerende, og jeg vil gerne sige stort tak til både passagererne, ansatte og transportørerne. Men jeg vil også glæde mig over, at det fra på mandag igen er helt almindelig hverdag i den kollektive transport. Og jeg håber, at endnu flere danskere vil vende tilbage til busser, tog og metro. Det er der mange gode grunde til at gøre, siger transportministeren.


Med ophævelsen af de sidste restriktioner kan man rejse mere fleksibelt. Kun DSB's Lyn+ har krav om pladsbillet, som det også var tilfældet før corona. Det betyder også, at man igen skal betale for en pladsbillet, hvis man ønsker at være sikker på at få et sæde.


Sundhedsstyrelsens generelle anbefalinger gælder stadig.


Interesserede kan læse Sundhedsstyrelsens generelle råd om smitteforebyggelse her:





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Storebæltsbroen lagde asfalt til rekordmange køretøjer
- Busreklame dækkede for udsynet - trafikselskab strammer op
- Togoperatør gør sig klar til at overtage togdrift på Fyn og i Midt- og Vestjylland
- Dyrere brændstof belaster budgettet hos regionalt trafikselskab
- Lovændring om 17-årige og bilkørsel udløser lavere billetindtægter
- Pedel på gymnasium i Nordsjælland kører elever til skole i minibus
- Færgerederi melder om over en million passagerer i juli
- Forældrenes vaner præger deres børns lyst til at cykle
- Delecykler skal gøre det lettere at nå bus og tog
- Vi er ude at køre dobbeltdækker i dag
- Letbanen i Odense får 88 flere weekendafgange
- Anden del af Hovedstadens Letbane er godkendt og klar til indvielse på lørdag

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst