Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Coronarestriktionerne i den kollektive transport er ophævet

Mandag 13. september 2021 kl: 10:49
Af: Redaktionen

Mandag forsvandt kravet om pladsbillet på intercity- og intercitylyntog fjernet, og der er også mulighed for at komme med som stående passager. Dermed er det helt slut med coronarestriktioner i den kollektive transport

- Takket være stor tilslutning til vaccinationer kan vi nu igen bruge den kollektive transport frit. Vi har været igennem en helt uvirkelig tid med en pandemi, som har lukket store dele af landet ned i lange perioder, siger transportminister Benny Engelbrecht (S) der fremhæver, at den kollektiv transport har fungeret i alle faserne og har hen over perioden kunnet opretholde driften for blandt andet det samfundskritiske personale med forskellige grader af restriktioner, 


- Det er imponerende, og jeg vil gerne sige stort tak til både passagererne, ansatte og transportørerne. Men jeg vil også glæde mig over, at det fra på mandag igen er helt almindelig hverdag i den kollektive transport. Og jeg håber, at endnu flere danskere vil vende tilbage til busser, tog og metro. Det er der mange gode grunde til at gøre, siger transportministeren.


Med ophævelsen af de sidste restriktioner kan man rejse mere fleksibelt. Kun DSB's Lyn+ har krav om pladsbillet, som det også var tilfældet før corona. Det betyder også, at man igen skal betale for en pladsbillet, hvis man ønsker at være sikker på at få et sæde.


Sundhedsstyrelsens generelle anbefalinger gælder stadig.


Interesserede kan læse Sundhedsstyrelsens generelle råd om smitteforebyggelse her:





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Politiet på Sjælland har anholdt en flextrafik chauffør for blufærdighedskrænkelse
- Besætningerne på to færger fik uanmeldt besøg - og et alt var i orden
- Mand og kvinde blev varetægtsfængslet på grund af smuglercigaretter
- Lufthavnsselskab på Djursland sælger bygninger og arealer
- Svensk rederi fik dansk rejsepris
- Motorstyrelsen varsler større kontrol af køretøjer på Fyn og i Østjylland
- Letbane og busser får flere afgange i nattetimerne
- Ny lov skal samle og styrke beredskabet for trafikken på tværs af landet
- Gamle færgehavne skal igen kunne modtage færger
- Trafikselskab indsætter flere afgange og åbner ny expresbusrute
- Magasinet Bus 10 - 2026 er udkommet
- 81-årig motorcyklist stødte sammen med bus og mistede livet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst