Rederi skifter København ud med Køge
Fredag 10. september 2021 kl: 11:26
Af: RedaktionenDen danske rederi-koncern DFDS skifter København ud med Køge på sin ro/ro-rute mellem Danmark og Litauen, så den fra 1. oktober sejler mellem Fredericia og Klaipeda via Køge i stedet for som i dag via København
Med anløbene af DFDS' skibe på ruten mellem Danmark og Litauen vil Køge Havns startegi om at tiltrække faste godsruteforbindelser til og fra Baltikum blive styrket.
- Køge Havn har nu afslutte den store havneudvidelse, der over de sidste 10 år har tredoblet havnens størrelse og muliggjort en vanddybde på op til 9,5 meter. Samtidig har vi investeret i infrastruktur, målrettet netop trailerbaserede godsruter med fokus på Baltikum. Det er derfor glædeligt at kunne byde velkommen til et stort og ankekendt rederi som DFDS stort set, inden cementen er tør, siger Thomas Kampmann, der er direktør for Køge Havn og Skandinavisk Transport Center.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kapitalforvalter fra USA har godt fem procent af aktierne i dansk transportkoncern
- Kommunale ø-færger får støtte fra staten til at betale for dieselolie
- Sygeplejerske skiftede til søfragt - og vandt landspris på fiskemelsfabrik
- Transport- og logistik-mand skifter Esbjerg-virksomhed ud med en i Greve
- Svensk færgerederi køber op i Norge
- Tættere samarbejde med USA er vigtigt for dansk skibsfart
- Limfjordshavn skal for ottende gang være vært for høje skibe
- Svensk myndighed vil gøre det enklere at vælge søtransport
- Nye regler skal øge sikkerheden for dyr, mandskab og miljø
- København er endnu en gang kåret som Europas førende krydstogthavn
- Fond giver millioner til forskning på tværs af faggrænser
- Gule sedler har hjulpet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




