Lastbil påkørte lysstander
Torsdag 9. september 2021 kl: 10:57
Af: RedaktionenVed halv ni-tiden tirsdag aften fik Politiet på Midt- og Vestsjælland en melding fra en bilist om, at en lastbil havde påkørt en lysstanden, da den kørte af Motorvej E20 ved Afkørsel 32 Køge og svingede til venstre ad Lyngvej
Bilisten oplyste, at hun havde kørte bag lastbil på motorvejen mod nord og da den kørte fra motorvejen og svingede til venstre ad Lyngvej. Under svingningen ramte lastbilens bagende ind i en lystmast, som væltede ud over vejen. Lastbilen standsede ikke efter påkørslen, men fortsatte videre ad Lyngvej.
En patrulje og en skiltevogn blev sendt til stedet for at lede trafikken uden om den væltede lysmast. Omkring klokken 22.25 var lysmasten fjernet og lyssignalet genetableret.
Politiet efterforsker sagen for at finde frem til den lastbilchauffør, der kørte ind i lystmasten. Politiet har fået gode oplysninger fra vidner på stedet at arbejde med.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre-akslet påhængsvogn er blevet overført til Himmerland
- Værft på Tasmanien skal bygge en elektriske hurtigfærge mere
- EU's transportministre åbner et vindue for nordiske transporter i fremtiden
- Uddannelsesinstitution fortæller om en vej fra drengedrøm til selvstændig vognmand
- Distributør af blade er blevet indklaget Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
- Tilskudsmodtagere og projekter kan ses på en liste
- Tre kørte for hurtig ved vejarbejde - og mistede kørekortene
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
- Europæisk megawatt-ladenetværk får støtte fra EU
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Ejendomsinvestor vil anlægge logistik- og intermodalt hub i Ringsted
- Vej-entreprenør skærer ned på CO2-udledningen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




