Discount-kæde finder alternativer til transport med fly
Fredag 3. september 2021 kl: 17:00
Af: RedaktionenØget hensyn til vores klima betyder, at discountkæden Rema 1000 vil erstatte flytransport med alternativer. Det skriver matchmedier.dk. - Vi skal begynde at vænne kunderne til, at de skal handle mere efter sæson, lyder det fra kædens kommunikationschef
Watchmedier.dk skriver videre, at Rema 1000 gennem de seneste år har arbejdet på erstattet varer, der kræver lufttransport, med varer, der kan transporteres på andre måder eller er mere lokalt producerede.
Jonas Schrøder, der er kommunikationschef i Rema 1000, siger ifølge watchmedier.dk at selskabet er ved at være i mål, men at de sidste fly med Rema 1000-varer først vil lande i 2023 i forbindelse med at gældende kontrakter udløber. Det er eksempelvis røde roser fra Sydafrika.
- Vores kunder skal vide, at deres indkøb gør en forskel - også for klimaet. Derfor arbejder vi på at gøre varerne mere lokale og vænne kunderne til, at det ikke er alle varer og sorter, man kan få hele året, siger han.
Det vil eksempelvis gælde asparges fra Peru, sydamerikanske brombær og blåbær samt bønner og sukkerærter fra Kenya. Rema 100 vil erstatte varer som de nævnte med tilsvarende varer fra producenter i Europa - eller endnu bedre i Danmark.
Ifølge Watchmedier arbejder Rema 1000 sammen med leverandører om at forlænge sæsonen for eksempelvis grøntsager ved hjælp af tunnelproduktion.
Jonas Schrøder peger også på, at der er detailhandlen, der har vænnet kunderne til, at det hele skal se flot ud, så det er detailhandlen opgave at vise alternativer.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Anklagemyndigheden vil have konfiskeret godt 1,2 millioner kroner hos transportfirma
- Fire-akslet tip-trailer er bygget til transport af jord og sand
- Påvirket mand uden kørekort kørte ind i lastbil
- En indsats mod chaufførmangel skal inddrages i totalberedskabet
- Bestanden er vokset med 9,3 procent siden juli 2020
- Færre nye lastbiler fik nummerplader på i juli
- Pantning nåede ny rekord i juli
- Roskilde-firma har fået en ny tre-akslet citytrailer med tip
- 70-årig kvinde svingede ud foran lastbil
- Tysk transportkoncern kørte omsætning og resultat frem i andet kvartal
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Fire-akslet gardintrailer med hæve- og skydetag er nedbygget
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




