Byggevirksomhed rækker effektiviteten ud til 20,83 meter
Onsdag 1. september 2021 kl: 13:39
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Tilst ved Aarhus har bygget en fire-akslet Volvo FH 8x4 op med en nye Effer-kran af type 955 8S
Effer-kranen har med sine otte hydrauliske udskud en hydraulisk rækkevidde på 20,83 meter. Med kranen følger en fly-jib med seks hydrauliske udskud og to manuelle forlængerarme. Opbygningen er forstærket, så kranen har fuld kapacitet ud over førerhuset.
Opbygningen er leveret til Scan Construction ApS i Ebeltoft, der er specialister i panelbyggeri og udfører halbyggerier i del- og totalentrepriser.
Opbygningen kan i øvrigt ses på Sawo's stand på Transportmessen i Herning i dagene 16.-18 september.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand i Nordsjælland har fået ny tre-akslet forvogn med wirehejs
- Uddannelsescenter får støtte til både lagerautomat og droner
- AMU-center får støtte til at sende fire hold ud i verden
- To tredjedele anser teknologi for at være afgørende for vækst
- Røde postkasser bliver solgt - og penere går til Danmarks Indsamling
- Færdselsstyrelsen har udsendt to nye bekendtgørelser
- Tysk og svensk lastbilproducent har godt 82 procent af markedet
- Bestanden af elektriske lastbiler er vokset med knap 55 procent på et år
- To mærker er kørt frem - de øvrige tilbage
- Bestanden af tunge lastbiler er vokset med 339
- Svensk færgerederi ser lysere tider forude
- Tre-akslet påhængsvogn blev overført til Kalundborg
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





