Told på varer fra Kine udgjorde 62 procent af toldindtægterne i 2020
Tirsdag 24. august 2021 kl: 15:26
Af: RedaktionenI 2020 opkrævede Toldstyrelsen 3,1 milliarder kroner i told på varer, der kom ind i Danmark fra lande uden for EU. En opgørelse over, hvor toldindtægterne kommer fra, viser, at told på kinesiske varer sidste år udgjorde over halvdelen af toldindtægterne
Alt efter hvilken vare, der er tale om, og hvor den kommer fra, opkræver Toldstyrelsen told beregnet ud fra værdi, vægt eller mængde.
- Jeg hæfter mig ved, at det samlede beløb ligger på niveau med 2019 på trods af de ændringer i verdenshandlen, som corona-pandemien har resulteret i, siger Toldstyrelsens handelsdirektør Peter Bürgel Nielsen.
I lighed med tidligere år udgjorde told på varer fra Kina den største andel af Danmarks toldindtægter i 2020. I alt udgjorde told på kinesiske varer ca. 1,9 milliarder kroner, hvilket svarer til 62 procent af den samlede toldindtægt i 2020. Tekstilvarer stod for lidt mere end halvdelen af den opkrævede told på kinesiske varer.
Indtægterne fra toldopkrævningen er med til at finansiere EU’s løbende indsats for at holde farlige og ulovlige varer ude, og samtidig er told et vigtigt handelspolitisk værktøj til at beskytte danske og europæiske virksomheders konkurrenceevne og beskytte dem mod unfair konkurrence.
Danmark er med i EU’s toldunion, hvor toldsatserne er fælles på tværs af medlemsstaterne, og der er ikke told på varer, der handles mellem EU-landene.
Interesserede kan læse mere om, hvorfra de penge, som Toldstyrelsen får ind, kommer fra - klik her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand fra Vesthimmerland valgte vogn med gående gulv
- Akutplan giver klarere rammer for vognmændenes omstilling
- Transportorganisation holder fast i sin stævning af Staten
- Ny sanktionsmodel - stadig flest bøder på 9.000 kroner
- Vognmandsorganisation ser positivt på elektrisk netaftale
- Bredt flertal i Folketinget har vedtaget en akutplanen for elnettet
- Bro på E45 i Nordsverige var for svag til at bære særtransport på 100 ton
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Lastbilchauffør kørte med væltet last
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Polsk chauffør havde udeklarerede cigaretter på ladet
- Flere kom til skade i trafikken sidste år
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




