Færgemand bliver ny kommerciel direktør i østjysk havn
Onsdag 4. august 2021 kl: 12:29
Af: RedaktionenAarhus Havn, som betegens som Danmarks største erhvervshavn, har valgt Carsten Kruse, 52 år, som ny kommerciel direktør. Han er i dag ansat som trafikdirektør hos Samsø Rederi og har over 30 års erfaring fra den maritime branche
![]() | |
|
Carsten Kruse fik for syv år siden til opgave at etablere Samsø Rederi, som i dag har omkring 85 medarbejdere og to faste forbindelser fra Samsø - en kombineret bil- og passagerfærge mellem Sælvig og Hou og en ren passagerfærger mellem Sælvig og Aarhus.
Inden Carsten Kruse kom til Samsø Rederi havde han haft en lang karriere hos Stena Line, hvor han blandt andet var administrerende direktør i det danske selskab. Han har desuden været ansat hos Molslinjen som booking- og trafikchef og før det hos Scandlines.
- Aarhus Havn er i gang med en fantastisk spændende udvikling og en kommende udvidelse, der for alvor vil cementere havnen som hele Danmarks erhvervshavn. Det glæder jeg mig til at blive en del af, og samtidig skal jeg i dialog med alle nuværende kunder og aktører for at se, om vi sammen kan gøre det endnu bedre, siger Carsten Kruse, der tiltræder hos Aarhus Havn 1. oktober 2021.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre tre-akslede tip-kærrer er sendt til Demstrup
- Flere køretøjer får solceller på taget
- Chauffør kørte med krogen oppe og ramte en bro
- Distributør af kommunal post risikere at blive opsagt af Odense Kommune
- Chauffør fik sin trækker koblet fra brændende sættevogn
- Leder af transportfirma i Litauen underbetalte op mod 200 lastbilchauffører
- Politiet kontrollerede tunge køretøjer på Bornholm
- Sydtysk transportvirksomhed lejede udenlandske chauffører uden tilladelse
- Opgraderet ladeinfrastruktur øger effektivitet og begrænser afhængighed
- Transportkoncern kom op på 151 el-lastbiler, da to nye blev taget i brug
- Østrigsk virksomhed er begyndt at samle el-lastbiler for kinesisk selskab
- Påhængsvogn med tre-aksler er blevet overført til Snoghøj
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




