Signal-fejl fortsætter med at give forsinkelser
Tirsdag 3. august 2021 kl: 09:04
Af: RedaktionenEn signalfejl, der opstod ved Slagelse efter et sporarbejde i weekenden, påvirker stadig togtrafikken, så DSB må køre med færre tog mellem landsdelene hele tirsdagen
Det betyder, at Intercitytogene til og fra Esbjerg er aflyst. Passagerer til og fra Esbjerg kan i stedet benytte de øvrige tog.
Fra København kan man tage InterCity- og InterCityLyntog til Fredericia, og derfra benytte regionaltogene til/fra Esbjerg. Fra Esbjerg kan man benytte regionaltogene til Fredericia og her skifte til InterCity- og InterCityLyntog mod København.
DSB oplyser videre, at InterCityTogene mellem København H og Aarhus/Aalborg ekstraordinært standser i Langeskov, mens InterCityLyn mellem København H og Aarhus H ekstraordinært standser ekstraordinært i Ringsted og Middelfart.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Struer får flere direkte tog til og fra København
- Politikontrol af udenlandske busser førte til flere sager
- Flextrafik-selskab har mistet alle sine køretilladelser
- 23 elektriske minibusser servicerer borgere i Sønderborg
- Storebæltsbroen lagde asfalt til rekordmange køretøjer
- Busreklame dækkede for udsynet - trafikselskab strammer op
- Togoperatør gør sig klar til at overtage togdrift på Fyn og i Midt- og Vestjylland
- Dyrere brændstof belaster budgettet hos regionalt trafikselskab
- Lovændring om 17-årige og bilkørsel udløser lavere billetindtægter
- Pedel på gymnasium i Nordsjælland kører elever til skole i minibus
- Færgerederi melder om over en million passagerer i juli
- Forældrenes vaner præger deres børns lyst til at cykle
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)



