Signal-fejl fortsætter med at give forsinkelser
Tirsdag 3. august 2021 kl: 09:04
Af: RedaktionenEn signalfejl, der opstod ved Slagelse efter et sporarbejde i weekenden, påvirker stadig togtrafikken, så DSB må køre med færre tog mellem landsdelene hele tirsdagen
Det betyder, at Intercitytogene til og fra Esbjerg er aflyst. Passagerer til og fra Esbjerg kan i stedet benytte de øvrige tog.
Fra København kan man tage InterCity- og InterCityLyntog til Fredericia, og derfra benytte regionaltogene til/fra Esbjerg. Fra Esbjerg kan man benytte regionaltogene til Fredericia og her skifte til InterCity- og InterCityLyntog mod København.
DSB oplyser videre, at InterCityTogene mellem København H og Aarhus/Aalborg ekstraordinært standser i Langeskov, mens InterCityLyn mellem København H og Aarhus H ekstraordinært standser ekstraordinært i Ringsted og Middelfart.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Hybridfærger skal erstatte færger fra 1984 og 1996
- EU vil ændre udbudsregler med mere fokus på kvalitet og ordentlige vilkår
- EU foreslår nye udbudsregler
- Bus kørte fra sin chauffør
- Selvkørende kollektiv transport rykker tættere på
- Fremtidens selvkørende transport tilhører dem, der sætter den på vejene
- Lastbilchauffør har fået 20 dagbøder
- Politiet har anholdt tre mænd
- Seks togstationer skal være mere trygge og attraktive
- Det første af 34 metrotog har fået plads til flere passagerer
- Lastbil kørte på to broer i Allerød
- El-busser overholder lovregulering af cybersikkerhed
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)



