Vognmand i Skave hejser med krog
Torsdag 29. juli 2021 kl: 11:58
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Holstebro har for første gang leveret et kroghejs til vognmand Allan Hansen i Skave lidt øst for Holstebro. Hidtil har Skave-vognmanden foretrukket wirehejs
Kroghejet er et Multilift-kroghejs af typen typen 26Z.61 og har en kapacitet på 26 ton i tip og optræk.
Hejset, der er det andet største hejs i Ultima Power-serien, kan styres fra førerhuset og har en mini-radiostyring med otte knapper. Der er automatisk sekvenskontrol, så alle funktioner kan køre i én arbejdsgang eller der kan køres manuelt med tippelad og krogtårn.
Vognmand Allan Hansen har valgt et fire-akslet Volvo FM 500 8X4 Tridem-chassis til opbygningen.
Vognmandsfirmaet i Skave er 100 år, hvor Allan Hansen er tredie generation og har fjerde generation er på vej. Firmaet udfører dyretransport, asfalt-, entreprenør- og containerkørsel samt kørsel til biogasanlæg.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Elektrisk lastbil har en totalvægt på op til 80 ton
- Vestsjællandsk vognmandforretning har hentet fire-akslede korn tip-trailere i Østjylland
- Lastbilkaravane med trafiksikkerhed om bord besøgte fem skoler
- Lastbil med batterier bag førerhuset rækker op til 720 kilometer
- Svensk lastbilproducent introducerer en ny dynamisk modelserie
- Bestanden er vokset med 2,4 procent på et år
- Vognmand i Vorning har overtaget vognmand i Skørping
- Specialfartøj er testet og klar til tunnelelement med kælder
- Kinesisk producent har vare- og lastbiler til Europa med på messe
- Modelrækken er blevet helt elektrisk
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




