Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Rederi flytter håndtering af køle- og frysegods til Aarhus

Mandag 26. juli 2021 kl: 12:47
Af: Redaktionen

Fra 1. november vil køle- og frysegods til og fra Grønland, der fylder mindre end en container (LCL - Less than Container Load), skulle indleveres eller afhentes i Aarhus

Royal Arctic Line oplyser, at med indlevering af LCL køle- og frysegods i Aarhus mindskes transittiden til Grønland med to dage. Det er ønsket om at kunne forbedre transittiden, særligt for datofølsomme kølevare, der gør, at Royal Arctic Line flytter ind- og udlevering af disse godstyper til Aarhus.


Ændringen betyder ligeledes, at der vil være flere sammenhængende hverdage til at håndtere køle- og frysegods på inden skibsafgang, da afgang fra Aarhus er om fredagen mod onsdag i Aalborg.


Med ind- og udlevering i Aarhus vil det ikke længere være Royal Arctic Line's ansatte, der modtager eller udleverer godset, da det fra 1. november er Frode Laursen A/S, der håndterer af kølegods, og med Agri-Norcold A/S, der håndterer frysegods. Agri-Norcold A/S er sammen med Frode Laursen A/S en del af Frode Laursen-gruppen.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Danmarks eksport til USA er mindre følsom over for told end tidligere
- Toldstyrelsen justerer toldekspeditionernes nye åbningstider
- Hollandske toldere fandt knap fem ton kokain skjult i elektriske magneter
- Trafikstyrelsen advarer mod at bygge boliger tæt på erhvervshavne
- Ny sejlrende ind til Nakskov Havn giver dybde til større skibe
- Rederikoncern omsatte for mere - og driftsresultatet blev mindre
- Et stærkere totalberedskab i Danmark er helt nødvendigt
- Passagerfærge genoptager sejladsen
- Vind fra syd blæser havis nordpå
- Fragtmængderne var stabile i januar
- Limfjordshavn har samlet alle sine afdelinger i samme hus
- Havisen vil vokse langs den svenske vestkyst og i Skagerak

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst